ישראל – ברזיל אמנת מס

Brazil

ישראל – ברזיל אמנת מס

היבטי מס ישראל ברזיל
ברזיל היא הכלכלה השמינית בגודלה בעולם עם תמ"ג שעומד על 1.9 טריליון דולר בשנה. ענף התעשייה של ברזיל הוא הגדול באמריקה הלטינית וענף החקלאות שלה משגשג ותופס חלק נרחב מהייצוא. כיום ברזיל נמצאת בעיצומו של תהליך של ליברליזציה ומודרניזציה של השוק והפיכתו ליותר חופשי מהתערבות ממשלתית ומזמין להשקעות זרות.

המסוי בברזיל נחלק למיסוי פדרלי וכן למיסוי מדינתי. ברזיל מחולקת ל-27 חלקים – 26 מדינות נפרדות ומחוז פדרלי אחד (אשר מוקף באחת המדינות). 

בהיבטי מיסוי ברזיל נחשבת ליעד אטרקטיבי למשקיעים ויצואנים ישראלים בזכות ההטבות שמעניקה אמנת המס הבילטראלית.

משרדנו פועל בברזיל לא מעט. עובד שכיר של משרדנו אשר דובר פורטוגזית ומתגורר בארגנטינה מסייע לנו לנהל את הקשר עם גורמים עסקיים בברזיל. בקרוב ככל הנראה נעסיק רואה חשבון שכיר בברזיל, אשר יהיה השלוחה של משרדנו בברזיל. 

פעילות עסקית בברזיל

ברזיל היא בין המדינות בהן למשרדנו קיימים קשרים רבים, הן עם רואי חשבון ועורכי דין מקומיים, והן עם גופים אשר מאפשרים לנו לסייע ללקוחות לבצע פעילות עסקית והשקעות שונות. במסגרת זו אנו מסייעים בהקמת חברה, פתיחת חשבון בנק, קישור לעסקים שונים וסיוע לפעילות עסקית בברזיל.

מידע ספציפי בנושא השקעות נדל"ן באוקראינה ובמדינות נוספות ניתן למצוא באתר שלנו בעמוד בעמוד השקעות נדל"ן בחו"ל.

אמנה למניעת כפל מס בין ישראל לברזיל

אמנת המס בין ישראל וברזיל נחתמה בשנת 2002 ונכנסה לתוקף בתאריך ה- 01/01/2006. המטרה המקורית של האמנה בין ישראל לברזיל היא למנוע כפל מס בין שתי המדינות. בפועל אנחנו לצערנו מכירים מקרים רבים בהם ברזיל לא מקיימת את הוראות האמנה, הן בגלל הבדלי ניסוח בין נוסח האמנה בפורטוגזית לבין הנוסח בעברית, והן בגלל סיבות אחרות.

בנוסף לאמור באמנה, בשנת 2015 התקבל תיקון בדין הפנימי של ברזיל, הפוטר חברות ברזילאיות שלהן חברות בנות זרות ממס על רווחי הנטו. משמעות התיקון בחוקה היא הקלה במס בשיעור של 9%.

למשרדנו יש נסיון רב במיסוי ישראל ברזיל, הגשנו בעבר חוות דעת לרשות המסים בברזיל (בשפה הפורטוגזית) וחסכנו ללקוחותינו סכומים משמעותיים של מס ברזילאי.

תחולת ה-MLI:

ברזיל לא חתמה על אמנת המס המולטילטראלית (MLI) אשר נועדה לתקן את האמנות למניעת כפל מס, ועל כן לא יחולו שינויים באמנת המס הקיימת בין המדינות.

לקריאת הנוסח המלא של האמנה בעברית לחצו כאן.

נוסח באנגלית ניתן למצוא כאן.

ירושה מברזיל

בברזיל קהילה יהודית מפוארת, אשר רבים מבניה עלו ארצה. משכך, מצב שבו תושב ואזרח ישראלי יורש עזבון בברזיל הוא מצב נפוץ. יורשים ישראלים שיורשים נכסים בברזיל מגלים לעתים קרובות שהם ביצעו עבירה על החוק הברזילאי ושמימוש הצוואה או קבלת כספי הירושה אינם עניין פשוט וקל. 

מס ירושה בברזיל:

בברזיל אין מס עזבון או מס ירושה פדרלי. כל מדינה מתוך 26 המדינות בברזיל רשאית לקבוע את מס הירושה בתחומה. רוב הקהילה היהודית מתרכזת בשתי מדינות – סאו פאולו וריו דה ז'נרו ולכן נתמקד במדינות אלו. 

הכלל הראשון – תשלום מס ירושה בתוך 60 יום מפטירת המוריש. החוק ברוב המדינות קובע תשלום מס בתוך 60 יום על שווי העזבון, ללא קשר למרכיבי העזבון. 

יורש שלא ישלם את המס בתוך 60 יום ממועד פטירת המוריש חשוף לסנקציות הבאות:

1. ריבית בגובה 1% לחודש (12.7% ריבית שנתית!)

2. קנס בגובה משתנה אשר מגיע עד 20%;

3. הצמדה למדד של המס, הריבית והקנס עד לתשלום. 

במקרים מסוימים, למרות שהיורשים מעוניינים, אין כסף לתשלום מס הירושה. במקרים אלו, ככל שהיורשים לא מסוגלים להעמיד את הכספים שנדרשים לתשלום המס באמצעות הלוואה או הון עצמי, אנו ממליצים ליורשים לפנות לבית המשפט במדינה הרלוונטית על מנת לבקש את אישורו למימוש אחד מהנכסים בעזבון לצורך תשלום המס.  משרד עורכי דין בברזיל אשר נמצא בשיתוף פעולה עם משרדנו מטפל בנושאים אלו עבור לקוחותינו. 

שווי הנכסים לצורך מס העזבון נקבע לאור פרמטרים רבים ומחושב באמצעות אתר אינטרנט ממשלתי. בד"כ עורך הדין או רואה החשבון שמלווה את התיק מבצע את ניתוח השווי עבור הנכסים הכלולים בעזבון. במקרים מסוימים, תהיה אפשרות להשתמש בשווי זה לצורך נתונים הרלוונטיים לרשות המסים בישראל. 

מס ירושה סאו פאולו:

מס הירושה בסאו פאולו נקרא ITCMD ראשי תיבות המייצגים Imposto de Transmissão Causa Mortis e Doação  "מס על מוות ותרומות". מס זה מוטל באופן פרוגרסיבי עד שיעור מקסימלי של 4%.

מס עזבון בריו דה ז'נרו:

מס הירושה בריו דה ז'נרו נקרא ITD, דומה במהותו למס הירושה המוטל בסאו פאולו אך מדורג יותר ומגיע לשיעור מקסימלי של 8%. 

אופן מימוש ירושה בברזיל:

למרבה ההפתעה, בברזיל, ירושה אשר אין צוואה שמסדירה אותה ממומשת בהליך פשוט ומהיר יחסית. היורשים אמורים לפנות לנוטריון בברזיל ובאמצעות הליך משפטי שאורך בד"כ מספר חודשים ניתן להעביר את הירושה ליורשים. 

לעומת זאת, על מנת לקבל נכסים בעזבון אשר הוסדרו באמצעות צוואה יש הכרח לפנות לבית המשפט בברזיל לצורך אישור הצוואה, הליך אשר אורך בסאו פאולו כשנה ובריו דה ז'נרו כשנתיים עד שלוש. 

במהלך תקופה זו, יש צורך לנהל את הנכסים שכן ישנן הגבלות והתחייבויות לבעלי נכסים בברזיל. 

משרדנו מסייע ליורשים רבים לממש צוואות בברזיל וירושות מברזיל ומלווה את התהליך לכל אורך הדרך החל מבחירת עורכי דין, רואי חשבון ושמאים בברזיל ועד הסדרת הירושה מול רשות המסים בישראל. ליצירת קשר

שערי מטבע

מדינות נוספות

מאמרים פופולאריים

להתייעצות עם מומחה במסים