ישראל – אוזבקיסטן אמנת מס

samarkand station

ישראל – אוזבקיסטן אמנת מס

היבטי מס ישראל אוזבקיסטן

בשנת 2016, עם חילופי השלטון באוזבקיסטן, החלה הממשלה בסדרה של רפורמות גדולות בתחומי הכלכלה והמסחר. הכלכלה האוזבקית מתבססת ברובה על מרבצי אורניום, זהב גז וחקלאות, ועיקר עניינה הוא הכנסת משקיעים בתחומי חקלאות, תרופות, טקסטיל, הייטק וחינוך. %56 מכוח העבודה באוזבקיסטן היא של בני 30 ומטה, והצמיחה בתמ"ג היא של %5 לשנה.
ככלל, הממשל החדש פועל במרץ לחיזוק הכלכלה, שיפור הפריפריה והכנסתן של חברות זרות למדינה על ידי קידום רפורמות להורדת חסמים בירוקרטיים ותמריצים אטרקטיביים.

השינויים המדיניים מביאים לצמיחתה הכלכלית של אוזבקיסטן וכך גם להזדמנויות עסקיות חדשות ומעניינות עבור חברות ישראליות. רפורמות אלו כוללות הפרטות של חברות ממשלתיות, ביטול הגבלות על הון במדינה וצמצום ההתערבות במחירים. בנוסף, ניתן אישור לחברות לייצא ללא צורך באישורים ממשלתיים מיוחדים וללא עמלות, ושונתה מערכת המס כדי להקל על חברות זרות להשקיע באוזבקיסטן. הממשלה גם הכריזה שהיא דוחה אכיפה של רגולציות על חברות במדינה עד שתבנה מחדש את התהליך הרגולטורי.

בשנת 2019, החליטה ממשלת אוזבקיסטן להעניק הטבות נוספות למשקיעי חוץ, עבור רכישת ציוד טכנולוגי חדש, החדרת שיפורים טכנולוגים, סיוע כספי וערבויות לצורך שחזור ושיפור מבנים המשמשים לקווי ייצור. ההטבות יתבטאו בחישובי פחת בפריסה ארוכה יותר בדו"חות, מתן ערבויות מדינה להשקעות זרות ושיעורי מס נמוכים על הרווחים. בניגוד לעבר, ניתן היום להמיר מטבע באוזבקיסטן באופן חופשי, אחרי שמשך שנים כלכלת המדינה הייתה סגורה.

פעילות עסקית באוזבקיסטן

למשרדנו קשרים באוזבקיסטן, הן עם רואי חשבון ועורכי דין מקומיים והן עם גופים אשר מאפשרים לנו לסייע ללקוחות בהקמת חברה באוזבקיסטן, לפתוח חשבון בנק באוזבקיסטן, קישור לעסקים שונים באוזבקיסטן וסיוע בפעילות עסקית באוזבקיסטן.

מידע ספציפי בנושא השקעות נדל"ן באוקראינה ובמדינות נוספות ניתן למצוא באתר שלנו בעמוד בעמוד השקעות נדל"ן בחו"ל.

בין ישראל לאוזבקיסטן נחתמו ההסכמים הבאים:

  1. הסכם עידוד והגנה על השקעות
  2. אמנה למניעת כפל מס

הסכם עידוד והגנה על השקעות

הסכם עידוד והגנה על השקעות בין ממשלת ישראל לממשלת אוזבקיסטן נחתם בשנת 1994, ונכנס לתוקף בתאריך ה18.2.1997.
מטרתו של ההסכם היא הגנה על משקיעים ישראלים והשקעותיהם מחוץ לגבולות ישראל וכן הגנה על זכויות משקיעים זרים. ההסכם מעניק מעטפת הגנה משפטית מפני סיכונים, שאינם מסחריים, על השקעות ומשקיעים בפעילותם בשווקים זרים.
ההסכם כולל, בין היתר, הגנה על זכויות משקיעים זרים מפני שינויים קיצוניים במערכת החוקים ובמדיניות הכלכלית של המדינה המארחת וכן מניעת אפליה של משקיעים זרים מול משקיעים מקומיים (National Treatment – טיפול לאומי) ומול משקיעים ממדינות שלישיות  (Most Favored Nation –   אומה מועדפת ביותר). בעיקרו, מיועד ההסכם להגביר את שיתוף הפעולה הכלכלי וליצור תנאים נוחים להגברת ההשקעות ההדדיות על-ידי צעדים כמו צמצום תנאי אי-ודאות והגברת השקיפות.
נוסח ההסכם המלא באתר משרד האוצר

אמנה למניעת כפל מס בין ישראל לאוזבקיסטן

האמנה המקורית בין ממשלת ישראל לממשלת אוזבקיסטן בדבר מניעת כפל מס ומניעת התחמקות ממס לגבי מיסים על הכנסה ועל הון נחתמה בשנת 1998, ונכנסה לתוקף בתאריך 1.1.2001. אוזבקיסטאן לא חתמה על האמנה המולטילטרלית, ה-MLI ולכן נכון לשנת 2020 לא קיימים שינויים באמנה בין אוזבקיסטן לישראל בהקשר זה.

לקריאת נוסח האמנה בעברית לחצו כאן.

נוסח באנגלית ניתן למצוא כאן.

ליצירת קשר

שערי מטבע

מדינות נוספות

מאמרים פופולאריים

להתייעצות עם מומחה במסים