הקמת חברה באלבניה

הקמת חברה באלבניה

הקמת חברה באלבניה

פעילות עסקית באלבניה יכולה להתבצע במסגרת סוגים שונים של ישויות עסקיות, והחקיקה במדינה קובעת כי על הישויות העסקיות הבאות קיימת חובה להירשם NBC (National Business Center).

יש לשים לב להבדל בין הסוגים השונים של הישויות העסקיות כך שבאופן כללי הישויות העסקיות הרשומות כישויות משפטיות זוכות לאישיות משפטית רק לאחר רישומה של החברה ב-NBC. בעוד שבשביל אנשים טבעיים, סניפים ונציגויות, חברות פשוטות וגופים אחרים המנויים בחקיקה האלבנית, הרישום ב-NBC הוא הצהרתי בלבד ללא מתן אישיות משפטית חוקית במדינה.

סוגי חברות באלבניה

פעילות עסקית באלבניה יכולה להתבצע במסגרת סוגים שונים של ישויות עסקיות, שהבולטות ביניהן הן:

  1. שותפות כללית – שותפות של שני פרטים לפחות, שבה השותפים לחברה חבים אחריות בלתי מוגבלת להתחייבויות החברה, ללא התחשבות בגובה ההשקעה שלהם בחברה. הנכסים והרווחים מהחברה מתחלקים בהתאם להסכם בין השותפים.
  2. שותפות מוגבלת – בשותפות מוגבלת, קיימים שני סוגים של שותפים – שותף מוגבל ושותף כללי. השותף המוגבל מספק מימון המאפשר לשותפות לפעול, ואחריותו לסכום גובה ההשקעה שלו בשותפות. מנגד, השותף הכללי אחראי באופן מלא לכלל חובות השותפות והוא זה שמוגדר המנהל הבלעדי של השותפות.
  3. חברה בערבון מוגבל – ישות עסקית זו היא סוג הישות הנפוצה ביותר באלבניה. ההון של החברה מורכב מההשקעות של בעלי המניות, והאחריות של כל אחד מהם מוגבלת לסכום שהשקיע. זאת אומרת, שבעלי המניות אינם אחראים להתחייבויות השונות של החברה כך שבמידת הצורך, הם יישאו בהפסדי החברה רק עד סך ההשקעות שלהם בחברה.
  4. חברת מניות משותפת – בישות עסקית זו הון החברה מחולק למניות, וכמו בחברה בערבון מוגבל, אחריות בעלי המניות להתחייבויות החברה מוגבלת בהתאם לסכום השקעתם. בסוג חברה זו דירקטוריון החברה אחראי על ניהול הפעילות העסקית של החברה. ההון הבסיסי לישות עסקית זו באלבניה הוא 3,500,000 לאק אלבני (34,800 דולר אמריקאי), ואם החברה רוצה להיות מונפקת לציבור, הונה הבסיסי חייב לעמוד על 10,000,000 לק אלבני (99,500 דולר אמריקאי).

אופן רישום חברה באלבניה

National Business Cente – הוא מוסד הכפוף למשרד האוצר והכלכלה של ממשלת אלבניה. למוסד זה יש אחריות בלעדית על מתן היתר לרישוי עסקים ורישום חברות או ישויות עסקיות במדינה. ריכוז המידע והבלעדיות שיש ל-NBC  מקל על המבקש להקים חברה באלבניה במציאת הנהלים והתנאים הנדרשים, ומקצר את הזמן והבירוקרטיה עד להקמת החברה, תוך מתן שירות מקוון ומהיר דרך האתרים הממשלתיים.

רישום חברה באלבניה יכול להתבצע על ידי הבעלים של החברה עצמה או על ידי באי כוחם שהוסמכו לכך. החובה החוקית לרישום ראשוני של חברה ב-NBC משתנה בין סוגי הישויות העסקיות. ישויות עסקיות ללא אישיות משפטית, כדוגמת סניפים ונציגויות חייבות להירשם לפני תחילת פעילותן בשטחי המדינה. ישויות עסקיות בעלות אישיות משפטית (כמו הישויות המנויות לעיל), יכולות להירשם עד 30 ימים מיום הקמתן במדינה, אך בכל מקרה אסור להן להתחיל פעילות עסקית במדינה לפני הרישום.

המבקש להקים חברה באלבניה חייב במילוי הטופס הספציפי והרלוונטי בהתאם לישות העסקית שהוא מבקש להקים במדינה. כמו כן, ישות עסקית יכולה להירשם ב-NBC בשתי דרכים שונות:

  1. פיזית במשרדי ה- NBCוהיא טעונה בתשלום סמלי מאוד של 100 לק אלבני (דולר אמריקאי אחד).
  2. מילוי טופס מקוון באינטרנט בחינם.

רישום החברה ב-NBC מסתיים תוך 24 שעות מעת הגשת המסמכים הרלוונטיים והגשת הבקשה בין אם הרישום בוצע באופן פרונטלי או באופן מקוון. לאחר 24 שעות מהגשת הבקשה, העקרון שחל הוא "שתיקה כהסכמה". זאת אומרת, שכל עוד ה-NBC לא הודיע על השעיית הבקשה או דחייתה, רישום החברה בוצע כדין.

על המבקש להקים חברה באלבניה, חובה להציג מסמך רשמי כמו תעודת זהות או דרכון המאמת את זהותו. בנוסף, עליו להציג מסמכים נוספים ל- NBC בהתאם לסוג הישות העסקית שאותו הוא מבקש להקים בשטחי המדינה. לפירוט נוסף אודות מסמכים הספציפיים הנדרשים לכל סוג ישות עסקית, לחץ כאן.

לאחר הגשת הטפסים הרלוונטיים ורישום העסק ב-NBC, יש להגיע למשרד של רשות המיסים ברשות המוניציפלית בה המבקש רוצה להקים את החברה, על מנת להשלים את הרישום הפיסקאלי.

בנוסף, יש לבחור שם לחברה שאינו בשימוש על ידי חברה אחרת. ניתן לשמור שם של חברה למשך 30 ימים על מנת לתת למקימי החברה מספיק זמן להכין את המסמכים הרלוונטיים עד הגשת הבקשה להקמת החברה. ההליך החד יומי ואישור השם השמור ב- NBC נועד בכדי להבטיח עמידה בחוק האלבני האוסר על שימוש כפול באותו שם לחברות שונות. כדי לבדוק האם שם החברה הרצוי נמצא כבר בשימוש במדינה, לחצו כאן.

יתרונות לרישום חברה באלבניה

יתרון מרכזי בהקמת חברה באלבניה הוא שאלבניה חתומה עם ישראל ועם מדינות רבות בעולם על אמנות למניעת כפל מס המונעות גביית כפל מס על הכנסות שונות, ומונעות או מפחיתות את שיעורי ניכוי המס על דיבידנדים, תמלוגים וריביות ששולמו במדינות החתומות. יתרה מזאת, רישום חברה באלבניה יכול להיות שווה יותר מבחינה כלכלית. לדוגמה, מס חברות בישראל הוא בשיעור של 23% ובאלבניה מס החברות הוא 15%. למידע נוסף על אמנת המס בין ישראל לאלבניה, לחצו כאן.

מיקומה הגיאוגרפי של אלבניה מעניק גישה ישירה ועדיפה מישראל לאירופה, ולחבל הבלקן בפרט, הכולל מדינות כמו בולגריה, בוסניה, מונטנגרו ועוד. בנוסף, כפי שנכתב לעיל עלות הקמת חברה בשטחי המדינה נמוכה מאוד והליך הרישום מהיר מאוד (עד 24 שעות), באם מגישים את כלל המסמכים הרלוונטיים וממלאים את כל הדרישות הבירוקרטיות של ה- NBC.

על מנת לעבור את התהליך בצורה קלה ועל הצד הטוב ביותר, מומלץ להסתייע באנשי מקצוע בעלי ניסיון בתחום, המכירים לעומק את השוק האלבני.

באוגוסט 2023, משרדנו פתח סניף חדש באלבניה המקדם את שיתוף הפעולה בין המדינות ואנו מציעים סיוע בהקמת חברה באלבניה ובתחומים שונים נוספים הקשורים במדינה.

מוזמנים ליצור איתנו קשר ונשמח לתאם עבורכם פגישת היכרות.

מאמרים נוספים בנושא אלבניה:

ליצירת קשר

מאמרים אחרונים

עולה חדש – הטבות מס

עולה חדש – הטבות מס

הטבות מס ופטורים לעולים חדשים בישראל מדינת ישראל מעודדת עלייה ומעניקה שורה רחבה של פטורים

מאמרים חמים

להתייעצות עם מומחה במסים