חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ישראל – אלבניה אמנת מס

אמנת מס ישראל אלבניה

ישראל – אלבניה אמנת מס

albania flag

UTC:
עיר הבירה:
שפה רשמית:
אוכלוסיה:
מטבע:
קוד חיוג:
סיומת אינטרנט:

+ 1
טירנה
אלבנית
2.79 מיליון
לק אלבני
+355
.al

ידיעות עדכניות

הפורום הכלכלי אלבניה - ישראל // 07.09.23
בשביעי לספטמבר 2023, אירחה שגרירות ישראל באלבניה בשיתוף עם לשכת המסחר והתעשייה בטירנה, מכון היצוא ומחלקת הכלכלה במשרד החוץ הישראלי, את הפורום הכלכלי אלבניה – ישראל. מטרתו של הפורום היא לעודד את שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי בין שתי המדינות. הסקטורים בהם התמקד המפגש הם, חקלאות, תעשיית המים, IT ואבטחת סייבר ותיירות ואנרגיה.  בפורום השתתפו אנשי עסקים ישראלים, אנשי עסקים אלבנים ואנשי מפתח בפעילות המסחרית באלבניה. במהלכו הוצגו נתונים על היקף המסחר בין שתי המדינות, שעולה עם השנים. מ40 מיליון אירו ב2021 ל57 מיליון אירו ב2022. בשנת 2023, כבר בחציה הראשון הקיף המסחר מוערך ב21 מיליון אירו.  משרדנו מאמין בחשיבות שיתוף הפעולה הכלכלי בין שתי המדינות ומסייע לישראלים שרוצים להקים פעילות באלבניה.

יחסי ישראל – אלבניה

ישראל ואלבניה מקיימות יחסים דיפלומטיים משנת 1991, אך אלבניה מכירה בישראל כבר משנת 1949. בשנת 2008 החלו היחסים הכלכליים בין המדינות להתהדק, ומאז התקיימו מספר ביקורים דיפלומטיים ומשלחות סחר הדדיות. היחסים בין המדינות נחשבים ליחסים חמים, ובשנת 2019, כשרעידת האדמה ההרסנית פגעה באלבניה, ישראל שלחה אנשי צה"ל לאלבניה כדי לסייע בחיפוש ובאיתור נעדרים. אלבניה היא המדינה היחידה שבה עלה מספר היהודים בזמן השואה, וזאת הודות לאזרחים אלבנים אשר הצילו יהודים תוך נטילת סיכונים רבים. 

פרטי שגרירות אלבניה בישראל

כתובת: בניין לזרום, רחוב תובל 11, רמת גן
טלפון: 03-546-5866
אתר: http://www.ambasadat.gov.al/israel/
דואר אלקטרוני: embassy.telaviv@mfa.gov.al

פרטי שגרירות ישראל באלבניה

כתובת: Rr. Abdyl Frasheri. EGT Tower, Tirana-Albania
טלפון: +35544508502
אתר אינטרנט: Israel Embassy in Albania
דואר אלקטרוני: cao-assistant@Tirana.mfa.gov.il

פעילות עסקית באלבניה

היקף המסחר בין ישראל ואלבניה עמד ב-2018 על 20 מיליון דולר. הייצוא העיקרי מישראל לאלבניה הוא מוצרים כימיים, ועיקר הייבוא מאלבניה לישראל הוא של מוצרי טקסטיל.

למשרדנו סניף פעיל באלבניה עם עורכי דין, רואי חשבון ומשפטנים אשר עבדו ברשויות האלבניות ובפרלמנט האלבני. משרד זה מלווה עסקים ישראלים בפעילותם באלבניה ובכל חבל הבלקן.

משרדנו מקים בימים אלה את לשכת מסחר ישראל-אלבניה בשיתוף עם לשכת המסחר אלבניה-ישראל בראשותו של מר אלטון נייק.

למשרדנו קשרים רבים הן עם דרגים בממשל והן עם בנקאים באלבניה המסייעים לנו לעשות עסקים בצורה נוחה ופשוטה. משרדנו מתמחה בסיוע לאנשי עסקים שמבצעים עסקים באלבניה ובבלקן, ומציע לישראלים חבילה נוחה ופשוטה למעטפת עסקית מלאה באלבניה הכוללת הקמת חברה, מינוי דירקטורים מקומיים, פתיחת חשבון בנק וליווי מקצועי בצורה מהירה, יעילה ומקצועית.

מידע ספציפי בנושא פעילות עסקית באלבניה ניתן למצוא באתר נמרוד ירון אלבניה.

בין ישראל לאלבניה נחתמו מספר הסכמים:

  1. הסכם עידוד והגנה על השקעות;
  2. אמנה למניעת כפל מס.

הסכם עידוד והגנה על השקעות

בשנת 1997 נכנס לתוקף הסכם בילטראלי בין ישראל לאלבניה בעניין עידוד והגנה על השקעות. מטרתו להגן משפטית על השקעות ופעילות של משקיעים מסיכונים שאינם מסחריים ולעודד השקעות של ישראלים באלבניה על ידי יצירת אקלים השקעות נוח ובטוח.

קישור להסכם בשפה האנגלית באתר משרד האוצר ניתן למצוא כאן.

אמנה למניעת כפל מס בין ישראל לאלבניה

אמנות למניעת כפל מס הן הסכמים בין מדינות הקובעים את כללי המיסוי שיחולו על הכנסות ונכסים בעלי זיקה לשתי המדינות. ב-3 למאי 2021, לאחר מגעים ממושכים, נחתמה אמנה למניעת כפל מס בין אלבניה וישראל. מטעם ממשלת ישראל חתם שר החוץ גבי אשכנזי ומטעם רפובליקת אלבניה חתם שגריר אלבניה בישראל, ד"ר ברדהיל צ'נאי.

משרדנו היה מעורב מטעם ממשלת אלבניה במגעים בין המדינות וסייע לקידום חתימת האמנה.

בחודש ספטמבר 2020, עוד בטרם נחתמה אמנת המס בין שתי המדינות, קיים משרדנו פגישה בשגרירות אלבניה, במהלכה שגריר אלבניה ורו"ח נמרוד ירון דנו בדרכי שיתוף פעולה בין המדינות על מנת להקל על הליכי המס לעסקים ומשקיעים המעוניינים להיכנס לשוק הישראלי והאלבני.

מאז שנחתמה האמנה, מקיים משרדנו פגישות שוטפות עם שגרירות אלבניה על מנת לסייע לאנשי עסקים משתי המדינות להגביר את שיתוף הפעולה ביניהם בעיקר בתחומי התיירות והטכנולוגיה.

את אמנת כפל המס המלאה בין ישראל ואלבניה ניתן למצוא כאןיש לזכור שבגלל השפעות של אמנות מוטילטרליות כמו ה-MLI, חלק מהסעיפים באמנת המס אינם בתוקף.

תחולת ה-MLI

ה-MLI הוא מנגנון אוטומטי לתיקון אמנות מס בילטרליות, שיחול רק כאשר שתי המדינות יחתמו על האמנה המולטילטרלית ויאשרו את החלתה בדין הפנימי שלהן.

ישראל חתמה על האמנה ב-2017 ואשררה אותה ב-2019, ואלבניה חתמה עליה ב-2019 ואשררה אותה ב-2020. משמעות הדבר היא שהאמנה בין ישראל ואלבניה נחתמה בהתאם לתוכן אמנת ה-MLI, זאת בכפוף להסתייגויות שקבעו שתי המדינות.

תושבות לצורכי מס

תושבות של יחיד

אזרח ישראלי ייחשב לתושב אלבניה אם שהה בה מעל 183 ימים במהלך שנת הכספים הרלוונטית. במקרה כזה הוא יהיה חייב במס על פי חוק לאלבניה.

תושבות של חברה

חברה תיחשב לתושבת אלבניה לצרכי מס, כאשר יש לה סניף באלבניה, משרד ראשי או שהנהלת החברה יושבת בה.

Nimrod Yaron and albanian ambassador

משטר המס של אלבניה

רשות המיסים האלבנית נקראת מנהלת המיסוי הכללית (GDT).

סוגי המיסים הנפוצים ביותר הקיימים באלבניה: מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס חברות ומס ערך מוסף.

מס הכנסה ליחיד: מס ההכנסה הוא פרוגרסיבי ותקרת המס היא 23%.

מס הכנסה לחברות וסניפים: הכנסות מעל 14 מיליון לק (113 אלף יורו) ימוסו ב-15%, בימים אלה רשות המסים האלבנית מנסה לשנות את החוק , אך זה עדיין ממתין לאישור בית המשפט. פרטים נוספים בנושא ניתן למצוא באתר נמרוד ירון אלבניה. 

מע"מ: 20%.

מס רווחי הון: 15%.

ניכוי מס במקור:

 

שיעור המס בדין הפנימי באלבניה

שיעור המס בדין הפנימי בישראל

ניכוי מס במקור בהתאם לאמנה

מס הכנסה אישי (מדרגות מס)

0%/13%/23%

0%-50%

 

מס הכנסה תאגידי

15% (מעל 14 מיליון לק)

23%

 

שיעור מס רווחי הון ליחידים

15%

25%-30%

(בתוספת מס הכנסה חריג לבעלי הכנסות גבוהות ב-3%)

 

מס סניפים

15%

23%

 

ניכוי מס במקור

(תושב חוץ)

דיבידנדים

8%

25% או 30%

5%/15%

ריבית

15%

15%/25%/23%

10%

מס על שכירות נדל"ן בחו"ל

15%

שולי או 15%

 

תמלוגים

15%

23%-40%

5%

מע"מ

20%

17%

 

מס ירושה

15%

  

ירושה/מס עיזבון באלבניה

ירושות ומתנות באלבניה כפופות לשיעור מס קבוע של 15%.

חריג לכך הוא אם העברת בעלות על בניין ו/או קרקע נעשית בין בני משפחה. במקרה כזה הירושה/מתנה פטורה ממס, אך יש לשים לב שהפטור מוגבל להעברה אחת לכל מוטב.

מחירי העברה

החקיקה בישראל בעניין מחירי ההעברה מופיעה בסעיף 85א לפקודת המס (נוסח חדש), התשכ"א-1961 ותקנות מס הכנסה (קביעת תנאי שוק) – התשס"ו-2006 (התקנות).  

לחצו כאן למידע נוסף על מחירי ההעברה ככלל, ולמידע על מחירי העברה בישראל בפרט כאן.

ההוראה לתמחור העברה באלבניה קובעת כי רק נישומים שסך עסקאותיהם עולה על הסכום של 50,000,000 ALL במהלך תקופת הדיווח, כפופים למילוי טופס "הודעת עסקאות מבוקרות שנתית". יש להגיש את מסמכי מחירי ההעברה תוך שנה מהיום האחרון של החודש שבמהלכו מסתיימת שנת הכספים. ישנה חשיבות מכרעת להגשת המסמכים בזמן שכן עבור כל חודש של איחור בהגשה הנישום יחויב בקנס קבוע בסך 10,000ALL , לכן אנו ממליצים להסתייע במומחים בתחום כדי למלא את המסמכים כראוי ובזמן כדי להימנע מתשלומים אלו.

רילוקיישן

כשאזרח ישראל עובר לאלבניה בכוונה לעבוד בה יש לכך השלכות משמעותיות, יש לבחון את דרך ההעסקה שלו בחו"ל כתלות בתקופת הזמן שהוא מתעתד לשהות במדינה.

משום המורכבות ברילוקיישן מומלץ להיוועץ עם מומחים בתחום על מנת להבטיח את הנחיתה הרכה ביותר. צרו איתנו קשר, ונשמח לתאם עמכם פגישת היכרות.

מידע נוסף על רילוקיישן ניתן למצוא בעמוד הרילוקיישן באתרנו.

מיסוי מקרקעין באלבניה

תושבי חוץ מחויבים במס על הכנסתם ממקור אלבני.

באלבניה נגבית ארנונה בתעריפים שונים, בהתאם למיקום הנכס, סיווגו והשימוש בו:

המיסוי על נכסים שנבנו לאחרונה נע בין 1% ל-4%. לעומת זאת, המיסוי על בניינים נע בין 5 ALL ל-200 ALL למטר מרובע, זאת בהתאם למיקום הבניין, שנת הבנייה והשימוש בנכס. כך גם מס על קרקע נע בשיעורו בין 1,400 ALL ל-5,600 ALL.

העברת כספים

העברת כספים מישראל לאלבניה

בהתאם לסעיף 170(א) לפקודת מס הכנסה, כל העברת תשלומים מישראלי לאדם שאינו תושב ישראל, חייבת בניכוי מס במקור של 25%. פקיד השומה רשאי תחת תנאים מסוימים, להתיר את העברת הכספים בהקטנת הניכוי במקור או ביטול הניכוי במקור. משרדנו מטפל מול רשות המסים בנושאי ניכוי במקור. 

כלאור העבודה שיש בין שתי המדינות אמנה למניעת כפל מס, יש אפשרות להגיש טופס הצהרה (טופס מס' 2513/2 – הצהרה בדבר תשלום לתושב חוץ הפטור מניכוי ממס במקור), ותוך עמידה בתנאים מסוימים, תהיה אפשרות להעביר את התשלום ללא ניכוי מס במקור וללא אישור רשות המיסים. 

בעניין העברת כסף לחו"ל, בנוסף לסוגיית ניכוי מס במקור, משרדנו מטפל בדרישות הבנקים הזרים, כמו אישור רו"ח לתשלום מיסים ובדיקת פעולות נוספות הנדרשות לאור התקן האחיד של CRS בין המדינות – חילופי מידע אוטומטיים בין מדינות שמבוצעים תחילה באמצעות הבנקים ולאחר מכן בין רשויות המסים של המדינות.

הבנקים מערימים קשיים וגובים עמלות גבוהות בשל המרת השקלים ללק אלבני, כך שישנה חשיבות רבה לייעוץ בטרם העברת הכספים. צרו איתנו קשר.

סוגי ישויות עסקיות באלבניה

מי שאינו תושב/אזרח אלבניה יכול לקיים פעילות כלכלית באלבניה כעצמאי או ע"י הקמה ושליטה בחברות. חברות זרות (שאינן נחשבות לתושבות אלבניה) יכולות לנהל עסקאות באלבניה באמצעות הקמת חברות בנות וסניפים.

לפי החוק האלבני, אנשים שאינם תושבי/אזרחי אלבניה יכולים להשתמש בצורות הבאות של ארגון עסקי מסחרי:

  • יזם – אדם שלפעילותו הכלכלית העצמאית נדרשת התארגנות עסקית רגילה. על היזם להירשם ככזה בפנקס המסחרי תוך 15 יום מיום פעילותו הראשון ע"י הגשת נתוני זיהוי, מקום פעילותו הכלכלית, תחום פעילות ודוגמת חתימה.
  • חברה – חברה נוסדת ע"י שני אנשים לפחות (פרט לחברות בערבון מוגבל וחברת מניות אשר יכולות להיווצר ע"י אדם אחד). החוק החדש באלבניה מחייב תקנון כתוב כמסמך הדרוש להקמת החברה. דרישות החוק לשם הרישום הם שם החברה, צורתה, תאריך התאגדותה, נתוני זיהוי של מייסדיה ומנהליה ומקום מושבה.
  • חברות בערבון מוגבל – חברה בערבון מוגבל היא חברה שאחריות מייסדיה להתחייבויות החברה מוגבלת לתרומתם בהון המנוי של החברה, כלומר לכספים אותם השקיעו ברכישת המניות. כל חבר רוכש את חלקו בחברה באופן יחסי לתרומתו. ההון הבסיסי של חברה בערבון מוגבל באלבניה קבוע ל-ALL 100.
  • חברת מניות – חברות מסוג זה הן בדרך כלל ארגונים גדולים שהונם מצטבר ע"י מכירת מניות לציבור. מייסדיה אינם אחראים להתחייבויות החברה ונושאים בעצמם הפסדים רק בהיקף תרומתם להון המנוי (גובה המניות שברשותם). ההון המינימלי הבסיסי של חברת מניות עם הנפקה פרטית הוא ALL 3,500,000, ועם הנפקה ציבורית ALL 10,000,000. לפי החוק האלבני חברת המניות היא הישות המשפטית היחידה שרשאית להנפיק איגרות חוב.
  • שותפות כללית – חברה תיחשב לשותפות כללית אם היא רשומה ככזו, מנהלת את עסקיה בשם משותף וחבות השותפים כלפי הנושים היא בלתי מוגבלת.
  • שותפות מוגבלת – שותפות תיחשב למוגבלת, אם האחריות של לפחות שותף אחד מוגבלת לגובה הריבית שלו (שותף מוגבל), בעוד שאחריותם של שותפים אחרים אינה מוגבלת (שותפים כלליים). לשותפים כלליים יש מעמד של שותפים בשותפות כללית.
הטבות מס באלבניה

ישנן מגוון ישויות באלבניה הפטורות ממס הכנסה תאגידי. חלקם כוללים ישויות משפטיות המנהלות פעילויות דתיות, הומניטריות, צדקה, מדעיות או חינוכיות, או איגודים מקצועיים או לשכות מסחר, תעשייה או חקלאות.

ישנם הסכמים ספציפיים הנוגעים לארגונים בינלאומיים, סוכנויות לשיתוף פעולה כדי לפטור אותם מתשלום מס. בנוסף, קיים שיעור מס חברות מופחת של 5% לחברות היי-טק העוסקות במחקר באלבניה, פיתוח וייצור תוכנה ולמיזמים של חקלאות קואופרטיבית וחקלאות תיירותית באלבניה לתקופה של 10 שנים. מעבר לכך, פרויקטים שמערבים השקעות בינלאומיות בהקמה ותפעול של מלונות ואתרי נופש ברמת "4-5 כוכבים" יהיו פטורים ממס חברות לתקופה של 10 שנים.

רשימת המדינות עמן אלבניה חתומה על אמנה למניעת כפל מס:

אוסטריה, בלגיה, בוסניה והרצגובינה, בולגריה, סין, קרואטיה, צ'כיה, מצרים, אסטוניה, צרפת, גרמניה, יוון, הונגריה, איסלנד, אירלנד, איטליה, קוריאה, קוסובו, כווית, לטביה, מקדוניה, מלזיה, מלטה, מולדובה, הולנד, נורבגיה, פולין, קטאר, רומניה, רוסיה, סרביה ומונטנגרו, סינגפור, סלובניה, ספרד, שוודיה, שוויץ, טורקיה, איחוד האמירויות הערביות, בריטניה וכמובן ישראל.

ליצירת קשר

שערי מטבע

מדינות נוספות

מאמרים פופולאריים

להתייעצות עם מומחה במסים