ישראל – הונגריה אמנת מס

Tax Treaty Hungary

ישראל – הונגריה אמנת מס

פרטי שגרירות ישראל בהונגריה

כתובת: Fullank u. 8 1026 Budapest
טלפון: 6200 392 1 36
מייל: info@budapest.mfa.gov.il
אתר אינטרנט: https://embassies.gov.il/budapest-en/Pages/default.aspx

UTC:
עיר הבירה:
שפה רשמית:
אוכלוסיה:
מטבע:
קוד חיוג:
סיומת אינטרנט:

+ 1
בודפשט
הונגרית
9.6 מיליון
פורינט (HUF)
+36
.hu

יחסי ישראל – הונגריה

הונגריה וישראל כונננו יחסים דיפלומטיים בשנת 1949 וברבות השנים הקשר על כל רבדיו התחזק, הן ברובד הפוליטי, התרבותי והכלכלי.

היקף הסחר בין ישראל להונגריה עומד על מאות מיליוני דולרים בשנה, ישראל מייצאת להונגריה בעיקר תרופות, ציוד תקשורת, כימיקלים, מתכות, מנועים, ציוד חשמלי, מכשור רפואי ומוצרי גומי ופלסטיק ואילו ישראל מייבאת מהונגריה כלי רכב, מכונות, ציוד חשמלי, כימיקלים, מכשור אופטי, מזון ומשקאות.

הונגריה היא אחת המדינות המפותחות והחזקות במזרח אירופה ויתרונותיה הרבים ניכרים; היא חברה באיחוד האירופי, שיעור הבעלות הזרה של נכסים והשקעות בהונגריה הוא גבוה ביותר והסקטור הפרטי הוא מרכיב משמעותי בשגשוגה הכלכלי של המדינה כאשר הוא אחראי ליותר מ-80% מהתמ"ג.

פרטי שגרירות הונגריה בישראל:
כתובת: רח' פנקס 18, תל אביב- יפו.
טלפון: 03-545-6666
אתר אינטרנט: https://telaviv.mfa.gov.hu/eng
כתובת מייל: mission.tlv@mfa.gov.hu

hungary flag

הסכמים דו-צדדיים בין הונגריה לישראל

בין ישראל להונגריה נחתמו מספר הסכמים:

  1. אמנה למניעת כפל מס;
  2. הסכם סחר חופשי;
  3. הסכם שיתוף פעולה כלכלי;

אמנה למניעת כפל מס בין ישראל להונגריה:

האמנה בין ישראל להונגריה נחתמה בשנת 1991 ונכנסה לתוקף בשנת 1993. מטרת האמנה היא לבטל את כפל המס בגין מיסים על הכנסה וכן, מניעת העלמת מס.

לעיון באמנה למניעת כפל מס בין הונגריה לישראל לחצו כאן

תחולת ה-MLI (האמנה המולטילטרלית)

גם ישראל וגם הונגריה חתמו על האמנה המולטילטרלית (ה-MLI) בשנת 2017, אך בעוד ישראל אשררה את האמנה כך שתקבל תוקף בתאריך 1.1.2019, הונגריה טרם אשררה אותה. לאחר שממשלת הונגריה תאשרר את האמנה, ה-MLI תשנה באופן אוטומטי חלק מסעיפי האמנה בין ישראל לבין הונגריה.

תושבות למטרות מיסוי בהונגריה

תושבות של יחיד לצורכי מס

יחיד ששהה בהונגריה יותר מ- 183 ימים בשנת המס הנידונה יחשב כתושב מס.

מידע בנוגע לקביעת תושבות יחיד בישראל ניתן למצוא כאן

תושבות של חברה לצורכי מס

חברה תיחשב תושבת הונגריה אם מקום ניהולה האפקטיבי הוא בהונגריה.

לעיון בתנאים בהם חברה נחשבת כתושבת ישראל לצרכי מס, לחצו כאן.

מערכת המיסים בהונגריה

רשות המיסים ההונגרית נקראת "מנהל המס והמכס הלאומי של הונגריה".

לאתר הרשמי של הרשות המיסים ההונגרית לחצו כאן.

מס הכנסה: 15% אבל יש שתי אפשרויות לחשב את ההכנסה החייבת, הונגריה מכירה בהוצאות של עד 10% מהמחזור גם ללא הוכחה.

מיסוי תאגידים וחברות: 9%

מע"מ: 27%  – הגבוה באירופה נכון להיום. אך יש תחומים שעליהם יש מע"מ בשיעור של 18%  וגם 5%. תלוי בתחום, בד"כ יש תכנוני מס שמאפשרים לא לשלם מס על דירות ועל השקעות.

מס רווח הון: 9%

מס מינימלי – רשות המסים בהונגריה החלה בהליך של מס מינימלי בשיעור של 2% המחזור. בסיס המס הוא חישוב מורכב שכולל גם הלוואות בעלים לעתים (כשהבעלים הוא יחיד). חברות מסוימות יכולות להפגע בצורה משמעותית ממס זה ולכן שוקלות שינוי במבנה האחזקות.

ניכוי מס במקור

ניכוי מס במקור- כמוסכם באמנה

שיעורי המס הישראל

שיעורי המס בהונגריה

 

0%-50%

15%

מס הכנסה

23%

9%

מס חברות

25%-30%

(בתוספת 3% מיסים לבעלי הכנסה גבוהה)

9%

שיעור מס רווחי הון ליחיד

23%

9%

מס סניפים

5%/15%

25% או 30%

15%

דיבידנדים

0%

15%/25%/23%

15%

ריביות

 

שולי או 15%

20%, 40%, 45%

מס על שכירות נדל"ן בחו"ל

23%- 40%

15%

תמלוגים

17%

27%

מע"מ

18%

(שיעור המס של נכס למגורים עומד על 9%)

מס ירושה

מס ירושה/עיזבון בהונגריה

שעור מס הירושה ומס המתנה עומדים על 18% עם פטור בסכום מסוים ופטור מלא לבני משפחה מדרגה ראשונה. חל שיעור מס מועדף על נכס למגורים, העברת רכוש בין בני משפחה פטורה ממס. בישראל אין מס ירושה ולא מס עיזבון.

המטבע ההונגרי

המטבע של הונגריה נקרא פורינט הונגרי, סמל המטבע הוא HUF.

מחירי העברה בהונגריה

הנחיות מחירי העברה מוסדרות בחקיקה ההונגרית, הן נקבעו בהתאם לעקרונות מחירי העברה של ה- OECD.

למידע נוסף על מחירי העברה בהונגריה לחצו כאן.

למידע על מחירי העברה בישראל לחצו כאן.

רילוקשיין

ישנה מסה הולכת ומצטברת של מהגרים להונגריה וזאת בשל מדיניות ההגירה הליברלית בהונגריה וכן בשל עלויות המחייה הזולות. הונגריה מציעה אפשרויות תעסוקה רבות והיא מושכת אליה זרים העוסקים בעיקר בתחום הנדל"ן, היזמות וההשקעות, לא בכדי שיעור הבעלות הזרה של נכסים והשקעות גבוה. על מנת לבצע רילוקיישן להונגריה למטרת עבודה, נדרשים שני אישורים, האחד אשרת שהייה והשני אשרת עבודה. אזרחי מדינות האיחוד האירופי לא נדרשים להמציא את שני האישורים הללו.

מחקר מקיף שנערך (2022) ע"י איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA) בשיתוף עם המכון הבריטי לחקר מדיניות יהודי אירופה בחן את ביצועי הממשלות באירופה בכל הקשור לפרמטריים המרכזיים הנדרשים לצורך קיום ושגשוג הקהילות היהודיות. המחקר מצא שגישת הציבור ליהודים ולישראל בהונגריה חיובית מאוד, מה שהופך אותה לידידותית לתיירים ואזרחים יהודים.

נדל"ן בהונגריה

מזה 6 שנים, מגמת הצמיחה הכלכלית בהונגריה היא חיובית. מחירי הנדל"ן בהונגריה זולים ממחירי הנדל"ן במדינות אירופה כל שכן, ממחירי הנדל"ן בישראל. אזרחים זרים שמעוניינים לקנות נדל"ן בהונגריה נדרשים לקבל אישור בכתב מהרשויות הרלוונטיות, מדובר בהליך בירוקרטי שלכל היותר יערך שלושה חודשים. שיעור המס עבור רכישת נדל"ן בהונגריה עומד על 4%. במקרים מסוימים אפשר להגיע ל-2%. 

הונגריה סבלה מאד מהמשבר של 2008 ומחירי הנדל"ן צנחו. הסיבה העיקרית לכך היא שהמשכנתאות שנטלו הונגרים היו בפרנק שוויצרי, אשר שערו עלה דרמטית בתקופה ההיא. עד 2012 – ירידת מחירי הנדל"ן המשיכה אבל בשנים 2014-2018 כל שנה קצב הגידול של מחירי הנכסים בבודפשט עלה בצורה דרמטית.   לא ניתן למכור אדמה חקלאית לאזרח שאיננו הונגרי. לצורך כך נדרש רשיון חקלאי הונגרי (לימודים של שנתיים!!).  כל יתר הנכסים ניתן למכור לזרים כתנאי להיתר ממשלתי (שעולה 170 יורו ולוקח כחודש להשיג). בהונגריה עורך הדין הוא חלק מההסכם וחותם כאחד הצדדים. 

תחת אחזקות לאומיות מוגדרים שלושה גופים – המדינה, מועצות מקומיות ועמותות. לאחזקות לאומיות יש אפשרויות שונות מבחינת רכישת נדל"ן. יש לשלושת הגופים הללו זכות סירוב ראשונית לגבי נכסים מיוחדים לשימור. הזכות הזו בד"כ מופיעה בטאבו אבל לא תמיד. יש בטאבו זיקות הנאה. כשעושים עסקת נדל"ן חייבים חתימה של מי שיש לו זיקת הנאה, שהוא מסכים. 

תנאי התשלום כוללים 10% של מקדמה בלתי חוזרת. במקרה של אזרח זר – חשוב לשים את ה-10% הללו בנאמנות עד שמתקבל ההיתר הממשלתי לביצוע העסקה. הגיוני לאשר בהסכם שאם האישור לא מתקבל העסקה מתבטלת.  הטאבו בהונגריה מצוין, מדויק ויש לו נתונים מדוייקים מתקופות קודמות. 

למידע על מיסוי שכירות נדל"ן בהונגריה כאן

פעילות עסקית בין הונגריה לישראל

למשרדינו יש קשרים עסקיים עם עורכי דין ורואי חשבון בהונגריה ואנו מספקים ללקוחותינו סיוע מקצועי בעניין הקמת עסק, פתיחת חשבון בנק בהונגריה וכו'.

מידע נוסף על השקעה, רכישה ומכירה של נדל"ן בחו"ל ניתן למצוא כאן

העברת כספים מישראל להונגריה

בהתאם לסעיף 170(א) לפקודת מס הכנסה, כל העברת תשלומים מישראלי לאדם שאינו תושב ישראל, חייבת בניכוי מס במקור של 25%. פקיד השומה רשאי תחת תנאים מסוימים, להתיר את העברת הכספים בהקטנת הניכוי במקור או ביטול הניכוי במקור. משרדנו מטפל מול רשות המסים בנושאי ניכוי במקור. 

כלאור העבודה שיש בין שתי המדינות אמנה למניעת כפל מס, יש אפשרות להגיש טופס הצהרה (טופס מס' 2513/2 – הצהרה בדבר תשלום לתושב חוץ הפטור מניכוי ממס במקור), ותוך עמידה בתנאים מסוימים, תהיה אפשרות להעביר את התשלום ללא ניכוי מס במקור וללא אישור רשות המיסים. 

למידע נוסף בעניין העברות כספים לחו"ל לחצו כאן

ישויות עסקיות בהונגריה

שותפות כללית: לשותפים יש אחריות ביחד ולחוד. אין צורך בהון מינימלי ואין צורך בדמי רישום.

שותפות מוגבלת: חובה שיהיה לפחות שותף כללי שאחראי להתחייבויות ושותף מוגבל שהוא לא אחראי להתחייבויות. אין צורך בהון מינימלי.

חברה בערבון מוגבל: יש דרישת הון מינימלית של 3 מיליון HUF. זהו המבנה הארגוני הנפוץ ביותר בהונגריה. קל ופשוט להקים חברה בהונגריה, חייבים לחתום בפני עורך דין. המסמכים מוגשים באופן אלקטרוני ותוך שמונה ימי עבודה בד"כ זה נרשם. הרישום עובר לרשות המסים, רשויות המס בודקות מי מנהל את החברות ואם יש בעיה לאותו בעל מניות בחברה קודמת לדוגמה. ואז רשות המסים לא מסכימה לרשום אותו כבעל מניות. 

מס הכנסה בודק אם יש שלט או אין שלט בכתובת הרשומה של החברה. 

בעלות יחידה: ליחיד יש אחריות מלאה לפעולות ולחובות של הפעילות. כל אחד שעושה עסקים בהונגריה חייב "שער אלקטרוני" כל הקשר עם המדינה (מכתבים רשמיים, תשלומים, דוחות…) מגיע דרך השער האלקטרוני. מדובר בקוד אישי שמוציאים אותו בקונסוליה (הליך ארוך ומסובך מאד!) או בעירייה (חמש דקות!).  

חוקי תמריצי השקעות בהונגריה

כחלק מהמגמה לעידוד השקעות בהונגריה, מפעלים בסדר גודל בינוני זכאים לתמריצי מס לפיתוח, בתנאי שהערך הנוכחי של ההשקעה הנתונה עולה על 100 מיליון HUF. הרף המינימלי לעסקים קטנים הוא 50 מיליון HUF. ניתן זיכוי מס נוסף להשקעות העומדות ביעדי התייעלות אנרגטית. ניתן לנצל סוג זה של תמריצי מס בשיעור של עד 70% מהחבות המחושבת של CIT בהפחתת תמריץ מס הפיתוח המנוצל עבור השקעות אחרות.

מס ביטוח לאומי בהונגריה:

שיעור דמי הביטוח הלאומי של העובדים עומד על 18.5%, שיעור הפרשת המעסיק הוא 13%.

מדינות עמן להונגריה יש אמנה למניעת כפל מס

אלבניה

בולגריה

צרפת

איטליה

מלזיה

פולין

סלובניה

טורקיה

ארה"ב

קנדה

גיאורגיה

יפן

מלטה

פורטוגל

דרום אפריקה

אוקראינה

אוסטרליה

סין

גרמניה

קזחסטאן

מקסיקו

קאטר

דרום קוריאה

איחוד האמירויות הערביות

אוסטריה

קרואטיה

יוון

קוסובו

מולדובה

רומניה

ספרד

בריטניה

אזרבייג'ן

קפריסין

הונג קונג

כווית

מונגוליה

רוסיה

שוודיה

ארמניה

בחריין

צ'כיה

איסלנד

לטביה

מונטנגרו

סן מרינו

שוויץ

אורוגוואי

בלרוס

דנמרק

הודו

ליכטנשטיין

מרוקו

ערב הסעודית

טייוואן

אוזבקיסטן

בלגיה

מצרים

אינדונזיה

ליטא

נורבגיה

סרביה

תאילנד

וייטנאם

בוסניה

אסטוניה

אירלנד

לוקסמבורג

פקיסטן

סינגפור

הולנד

 

ברזיל

פינלנד

ישראל

מקדוניה

פיליפינים

סלובקיה

תוניסיה

 

ליצירת קשר

שערי מטבע

מדינות נוספות

מאמרים פופולאריים

להתייעצות עם מומחה במסים