גילוי מרצון – אי דיווח הכנסות משכירות

גילוי מרצון - אי דיווח הכנסות משכירות

גילוי מרצון – אי דיווח הכנסות משכירות

היבטי מס – נכסי נדל״ן ובעלי דירות

לאחר שנים של אכיפה חלשה של רשות המיסים למול בעלי דירות למגורים ונכסי נדל"ן בישראל שלא דיווחו על הכנסות השכירות, לאחרונה רשות המיסים מגבירה אכיפה כלפי בעלי דירות ונכסי נדל"ן שלא דיווחו עליהם כדין.

מי שמשכיר נכסים, נדרש לשלם מס הכנסה בגין דמי השכירות, בין אם הדירה מצויה בחו"ל – יוון/ ספרד/ קפריסין או כל מדינה אחרת ובין אם הדירה מצויה בישראל (למעט במקרה הספציפי שהדירה מצויה בישראל וסכום מלוא דמי השכירות החודשיים מכלל הנכסים נמוכים מסכום הפטור לפי דין וראה פירוט והסברים על מסלולי מיסוי שכירות כאן).

לגבי מי שלא שילם דמי שכירות עד היום וחייב בכך – אומנם נוהל גילוי מרצון אינו תקף בשנת 2023, אך יותר ממומלץ, על מנת להימנע מהליך פלילי כמו גם מקנסות וסנקציות אזרחיים, להקדים ולפנות לרשות המסים בבקשה להסדרת חבות שהיא כמו בקשה לגילוי מרצון. בהחלט במסגרת זאת ניתן להסדיר את חבות המס של מספר שנים אחורה. להרחבה על הליך גילוי מרצון – לחץ כאן.

במסגרת ההסדרה משרדנו יבצע את תחשיב המס האופטימלי וינקוט בדרך העדיפה – הגשת דו"חות ו/או פנייה לרכז במס הכנסה וכן ינהל משא ומתן והסדר השומה מול רשות המסים.

לתשומת הלב של מי שמחזיק בדירה בחו"ל, לא רק דמי השכירות חייבים במס בישראל אלא גם רווח ההון ממכירת הדירה בחו"ל. יש לבדוק גם את הוראות האמנה למניעת כפל מס (ככל שיש בין ישראל לאותה מדינה בה מצויה הדירה) כדי לבחון מהי המדינה הראשונה בה יש לשלם את המס (כדי לא להגיע למצב שהמדינה השנייה לא תיתן זיכוי מס זר).

בנוסף, יש לשים לב כי החזקה של מספר רב של נכסי נדל"ן ו/או קניית נכס לשם שיפוץ ומכירה עלולה להיות מסווגת כהכנסה עסקית ולא פאסיבית. להסבר על המבחנים לסיווג הכנסה כעסקית – לחץ כאן.

משרדנו בעל ניסיון עשיר ומומחיות רבה בהסדרת גילוי מרצון וישמח לעזור ולסייע בהליך הגילוי מרצון, ביחס לשכר דירה ודמי שכירות שלא דווחו או בקשר לכל הכנסה מנדל"ן, וזאת משלב התחשיבים ובחירת המסלול האופטימלי, דרך הפניה לרשות המסים ועד לשלב החתימה על הסכם השומה מול רשויות המס. לשאלות בנושא, אנא פנו למשרדנו.

ליצירת קשר

מאמרים אחרונים

עולה חדש – הטבות מס

עולה חדש – הטבות מס

הטבות מס ופטורים לעולים חדשים בישראל מדינת ישראל מעודדת עלייה ומעניקה שורה רחבה של פטורים

מאמרים חמים

להתייעצות עם מומחה במסים