חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

CBDC – מתחרה אמיתי לקריפטו

CBDC compete crypto

CBDC – מתחרה אמיתי לקריפטו

בדצמבר 2021, ממשלות צרפת ושוויץ והבנקים המרכזיים הממשלתיים שלהן, יחד עם כמה בנקים מסחריים, השלימו את פרויקט "Jura", ניסוי במטבע דיגיטלי להסדרת העברות של כספים בין המדינות.

CBDC או בשמו המלא "מטבע דיגיטלי של בנקים מרכזיים" הוא סוג של מטבע מקומי בפורמט דיגיטלי. ההבדל המשמעותי ביותר בינו לבין קריפטו הוא שערך ה-CBDC, בגיבוי הממשלה המנפיקה אותו, הוא הגיבוי המסורתי של המטבעות של המאה ה-21. באופן ספציפי, הפרויקט היה ניסיון עבור העסקאות הגדולות שהבנקים המרכזיים עושים ביניהם, ולא ניסוי לשימוש קמעונאי (אם כי ניסוי מסוג זה גם נמצא בתהליכים).

"המשפט כלל את הבנק להסדרים בינלאומיים (BIS), הבנקים השוויציים UBS (UBSG.S) ו-Credit (CSGN.S), Suisse ו-Natixis הצרפתית, לצד מפעילת הבורסה השוויצרית SIX, fintech R3 וחברת הייעוץ Accenture (ACN.N)"

"לאחר הניסוי בן שלושת הימים בחודש נובמבר, הונפקו 200,000 יורו של ניירות ערך מסחריים כנגד CBDC סיטונאי והועברו בין הבנקים בעזרת עסקאות מט"ח" (נלקח מReuters.com).

השוואה בין קריפטו לCBDC

קיימים כמה הבדלים משמעותיים בין המטבעות, בין היתר כאמור הגיבוי הממשלתי של CBDCs, כמו גם הפיקוח והרגולציה השונים בתכלית בין קריפטו לCBDC. מערכת הבנקאות העולמית כפופה לכללים רגולטורים ונהלי ביקורת מחמירים כדי להבטיח מניעת מידע מוטעה מהותי שעלול לפגוע בלקוחות הבנק ובמשקיעיו.

כמו כן, על אף שהקריפטו ידוע לשמצה בהיותו מטבע מבוזר, בורסות קריפטו גדולות, בנקים ואפילו מדינות משפיעות על שוויו של המטבע ולהן השפעה רבת עוצמה על השוק ועל ערך הקריפטו, זאת על ידי רכישות ממונפות ומכירות רחבות היקף שהן מבצעות כדי להועיל לעצמן. למרות שהCBDC אינו מנוע מהשפעות אלו, רגולציה מסודרת יותר מאפשרת מניעת מניפולציות שוק למיניהן.

אנו בנמרוד ירון מסייעים בתכנון מס מושכל ומקצועי הן לאנשים פרטיים והן לחברות המושקעות בשוק הגלובלי. למידע נוסף וקביעת שיחת היכרות מוזמנים לפנות אלינו.

מאמרים נוספים בנושא קריפטו:

ליצירת קשר

מאמרים אחרונים

מאמרים חמים

להתייעצות עם מומחה במסים