חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ישראל – צפון מקדוניה אמנת מס

ישראל - צפון מקדוניה אמנת מס

ישראל – צפון מקדוניה אמנת מס

macedonia flag

UTC:
עיר הבירה:
שפה רשמית:
אוכלוסיה:
מטבע:
קוד חיוג:
סיומת אינטרנט:

1+
סקופיה
מקדונית
2 מיליון
דנר מקדוני
389+
.mk

יחסי ישראל – צפון מקדוניה

היחסים הדיפלומטיים בין צפון מקדוניה וישראל כוננו ב-7 בדצמבר 1995. המדינות התקשרו בהסכמים בילטרליים המדגישים את היחסים החיוביים בין שתי המדינות וב-16 בנובמבר 2009 נחתם ההסכם לשיתוף פעולה בתחומי הבריאות והרפואה. כמו כן, שתי המדינות חברות באו"ם ושתיהן עומלות למען ביסוס פתרונות שיועילו לאנושות. מקדוניה וישראל משתפות פעולה תוך שימת דגש על הקשרים הכלכליים והמסחריים ביניהם, כאשר בשנת 2022 שווי היבוא ממקדוניה לישראל הגיע ל-5.8 מיליון דולר.

פרטי שגרירות צפון מקדוניה בישראל

כתובת: שוהם 5, מגדלי פז, רמת גן 52136
טלפון: 054-9267378 
אתר: לחץ כאן
דואר אלקטרוני: https://telaviv.mfa.gov.mk/mk

פרטי שגרירות ישראל צפון מקדוניה

למרות שלא קיימת שגרירות ישראל בצפון מקדוניה, אלו הזקוקים לשירותים קונסולריים יכולים לפנות לשגרירות קרואטיה.

כתובת: Ulica grada Vukovara 271, 10 000 Zagreb, Croatia
טלפון: +38516169500
אתר אינטרנט: לחץ כאן
דואר אלקטרוני: info@zagreb.mfa.gov.il

פעילות עסקית בצפון מקדוניה

צפון מקדוניה מטפחת סביבה שמושכת השקעות ומתאימה לסטנדרטים הבינלאומיים, כאשר רפורמות ברגולציה העסקית הביאו לשיפור משמעותי בתחום, הן עבור משקיעים מקומיים והן עבור משקיעים זרים. ממשלת מקדוניה הפכה את הכלכלה במדינה לפתוחה תוך עידוד השקעות זרות מכל העולם, ומיקומה האסטרטגי מושך התרחבות עסקים במדינה.

צפון מקדוניה מועמדת לאיחוד האירופי, ומשכך המסחר עם חברות אחרות בתוך האיחוד האירופי מתבצע בצורה חלקה ומספק ליזמים המעוניינים להקים עסקים במדינה גישה לכ-650 מיליון צרכנים שונים ברחבי היבשת. למדינה מערכת מיסוי תחרותית ונוחה יחסית, עם שיעורי מס מהנמוכים ביותר בעולם, זאת כדי למשוך השקעות ולהאיץ את צמיחתה העסקית.

הסכמים בילטרליים ומוליטרליים בין צפון מקדוניה לישראל לישראל

 

בין ישראל וצפון מקדוניה נחתמו מספר הסכמים:

  1. אמנה למניעת כפל מס
  2. הסכם לשיתוף פעולה בתחומי הבריאות והרפואה
האמנה למניעת כפל מס

אמנה למניעת כפל מס היא הסכם בילטראלי, אשר במסגרתו קובעות שתי מדינות את כללי המיסוי שיחולו על הכנסות ועל נכסים אשר יש להם זיקה לשתי המדינות. בנוסף, כוללות האמנות עקרונות לחילופי מידע בנושאי מס בין המדינות.

אמנת המס הבילטראלית בין ישראל לצפון מקדוניה נחתמה בשנת 2015, ונכנסה לתוקף בתאריך 01/01/2019.

לקריאת האמנה בשפה העברית באתר משרד האוצר, לחצו כאן.

תחולת ה- MLI

האמנה המולטילטרלית, ה-MLI, היא מנגנון אוטומטי לתיקון אמנות המס הבילטרליות כאשר על מנת להחילה, על שתי המדינות לחתום עליה ולאשרר את החלתה בדין הפנימי שלהן. ישראל חתמה על האמנה ב-7 ביוני 2017, ואשררה אותה ב-1 בינואר 2019. לעומת זאת, צפון מקדוניה חתמה על האמנה ב-29 בינואר 2020, וכעת נמצאת בתהליכי אשרור. משמעות הדבר היא שכשתאושרר האמנה ע"י צפון מקדוניה, האמנה בינה לבין ישראל תשתנה אוטומטית בהתאם לאמנת ה-MLI ובכפוף להסתייגויות שקבעו שתי המדינות.

תושבות לצורכי מס במצפון מקדוניה

 

תושבות של יחיד

יחידים נחשבים לתושבי צפון מקדוניה לצרכי מס אם הם מחזיקים בתושבות קבועה או זמנית במדינה. מגורים זמניים בצפון מקדוניה מיוחסים לאנשים השוהים במדינה לפחות 183 ימים בתוך 12 חודשים, ברציפות או לסירוגין. אם קיימת אמנה למניעת כפל מס עם המדינה הרלוונטית, חזקת 183 ימים חלה בהתאם להוראות האמנה הבילטרלית.

רק מי שיש לו תושבות קבע או ארעית במדינה נדרש לשלם מס הכנסה אישי על בסיס ההכנסה המצרפית שלו, הן ממקורות מקומיים והן הכנסות מחו"ל.

למידע נוסף כיצד יחיד יחשב תושב ישראל לצורכי מס לחצו כאן.

תושבות של חברה

חברה נחשבת לתושבת צפון מקדוניה לצורכי מס אם היא רשומה במדינה או מקום הניהול האפקטיבי שלה ממוקם במדינה.

ישויות משפטיות זרות עם הנהלה מחוץ למדינה מסווגות כתושבות חוץ לצורכי מס. עם זאת, אם לישות משפטית זרה יש סניפים במקדוניה והסניפים הללו מוכרים כמוסד קבע עבור הישות הזרה במדינה, הם כפופים למיסוי על כל הרווחים שנוצרו בשטחה של צפון מקדוניה.

למידע נוסף כיצד חברה תחשב תושבת ישראל לצורכי מס לחצו כאן.

מערכת המיסוי בצפון מקדוניה

רשות המיסים בצפון מקדוניה נקראת " Public Revenue Office".

מס הכנסה: 10% (כפוף לפטורים וניכויים שונים)

מס חברות וסניפים: 10%

מע"מ: 18%/10%/5%

מס רווח הון: 10%

ניכוי מס במקור

 

מדינה – שיעור המס בדין הפנימי

ישראל – שיעור המס בדין הפנימי

שיעור מס לפי האמנה

מס הכנסה אישי (מדרגות מס)

10%

עד 50%

 

מס חברות

10%

23%

 

מס רווח הון

10%

25%-30%

(בתוספת מס הכנסה חריג לבעלי שכר גבוה ב-3%)

 

מס סניף

10%

23%

 

ניכוי מס במקור

(תושב חוץ)

דיבידנדים

10%

25% או 30%

5%/15%

ריבית

10%

15%/25%/23%

10%

תמלוגים

10%

23%-40%

5%

מע"מ

18%/10%/5%

17%

 

מס ירושה ומס עיזבון בצפון מקדוניה

מיסים על ירושה ומתנות בצפון מקדוניה נגבים בדרך כלל כנגד שווי השוק של הנכס שנרכש. שיעור המס משתנה בין אזורים במדינה, והא נע בין 0%-5%, בהתאם לחוק.

יתרה מכך, קיימים פטורים שונים, כגון אלו שמקבלים קרובי משפחה מדרגה ראשונה, או קרובים מדרגה שנייה כאשר מדובר בנדל"ן למגורים. כמו כן, פטור ממס ירושה ניתן גם לאלו אשר קיימו משק בית משותף או התגוררו באותו משק בית לפחות שנה טרם פטירת המנוח או לפני מתן המתנה ולצד המקבל או למשפחתם אין נדל"ן משלהם למגורים.

רילוקשיין לצפון מקדוניה

ברפובליקה של צפון מקדוניה חיים כ-200 יהודים. הקהילה היהודית במקדוניה מיוצגת על ידי "השלוחה המקדונית של הקונגרס היהודי העולמי". למרות גודלה, הקהילה היהודית בצפון מקדוניה מפותחת והיא משמשת כישות הקהילתית העיקרית של יהדות מקדוניה, וממלאת תפקיד מרכזי בפיקוח על פונקציות פוליטיות, חברתיות ודתיות עבור יהודים ברחבי המדינה.

צפון מקדוניה היא מדינה בעלת מורשת תרבותית עשירה, הכוללת נקודות ציון היסטוריות רבות, נופים מרהיבים ומגוון תרבותי רחב. המדינה היא מרכז עסקי משגשג בשל גורמים שונים כמו מיקום גיאוגרפי אסטרטגי ובטוח, מדיוניות סחר חוץ ליברלית, מערכת מס תחרותית ונוחה וכוח עבודה מוכשר.

מיסוי מקרקעין בצפון מקדוניה

מס רכוש- הארנונה במדינה מוטלת על נכסי מקרקעין ונקבעת לפי שווי השוק של הנכס. שווי שוק זה משוערך על ידי שמאי העובד בתוך יחידה בשלטון המקומי או על ידי שמאי מורשה אחר מטעמם. החייב במס זה הוא הבעלים של הנכס (עשוי להיות יחיד או ישות משפטית) או במקרים מיוחדים המשתמש בנכס.

תעריפי הארנונה נעים בין 0.10% ל-0.20%, ומשתנים לפי סוג הנכס. עם זאת קיימים חריגים מסוימים. לדוגמה, במקרים בהם קרקע חקלאית נותרה ללא שימוש לייצור חקלאי או נדל"ן למגורים / מסחר נותר לא מנוצל או מושכר במשך יותר משישה חודשים קלנדריים, תעריפי הארנונה עשויים לחרוג מהטווח הנקוב ולהגיע לפי שלושה או חמישה ביחס לתעריפים הסטנדרטיים. גובה התעריף ייקבע ע"י המועצות המקומיות הרלוונטיות.

למידע נוסף באתר ״נמרוד ירון אלבניה״ לחצו כאן

העברת כספים מישראל לצפון מקדוניה

בהתאם לסעיף 170(א) לפקודת מס הכנסה, כל העברת תשלומים מישראלי לאדם שאינו תושב ישראל, חייבת בניכוי מס במקור של 25%. פקיד השומה רשאי תחת תנאים מסוימים, להתיר את העברת הכספים בהקטנת הניכוי במקור או ביטול הניכוי במקור. משרדנו מטפל מול רשות המסים בנושאי ניכוי במקור. 

לאור העבודה שיש בין שתי המדינות אמנה למניעת כפל מס, יש אפשרות להגיש טופס הצהרה (טופס מס' 2513/2 – הצהרה בדבר תשלום לתושב חוץ הפטור מניכוי ממס במקור), ותוך עמידה בתנאים מסוימים, תהיה אפשרות להעביר את התשלום ללא ניכוי מס במקור וללא אישור רשות המיסים. 

במתן ייעוץ בנוגע להעברת כספים לחו"ל, בנוסף לנושא ניכוי המס במקור, משרדנו מטפל בדרישות הבנקים הזרים, כגון אישור רואה חשבון בנוגע לתשלום מיסים ובוחן פעולות נוספות הנדרשות לאור הסטנדרט האחיד של CRS בין המדינות – חילופי מידע אוטומטיים בין מדינות המתבצעים תחילה באמצעות הבנקים ולאחר מכן בין רשויות המס של כל שתיים מדינות.

הבנקים מערימים קשיים רבים וגובים עמלות גבוהות על המרת שקלים למטבעות אחרים, לכן חשוב להתייעץ לפני העברת הכספים – צרו קשר.

למידע נוסף על העברות כספים לחו"ל לחצו כאן.

סוגי ישויות עסקיות בצפון מקדוניה

  1. חברה בע"מ- ישות זו מוקמת על ידי יחיד ו/או ישות משפטית אחרת או מספר ישויות (מקסימום 50 ישויות משפטיות). אחריותם של בעלי המניות בחברה מוגבלת בדרך כלל בהתאם להון שהשקיעו. בחברה בע"מ קיימת אסיפה כללית והחברה מפוקחת על ידי מנהל נבחר אחד.
  2. חברת מניות- חברת מניות מוקמת על ידי אדם טבעי ו/או ישות משפטית אחת או יותר, ואחריות בעלי המניות מוגבלת בהתאם להון שהשקיעו. לחברה אסיפה כללית של בעלי המניות, ובמקרה של בעל מניות בודד, חובתו של בעל המניות לבצע את האספה הכללית בעצמו או על ידי גוף שיועד לכך (שהוא עצמו הקים).
  3. שותפויות כלליות- ניתן להקים שותפות כללית באמצעות שיתוף פעולה בין שני יחידים, שתי ישויות משפטיות או יותר. לשותפים אחריות בלתי מוגבלת לחובות החברה ביחד ולחוד.
  4. שותפויות מוגבלות- ניתן להקים שותפות מוגבלת באמצעות שיתוף פעולה בין שני יחידים, שתי ישויות משפטיות או יותר, כאשר קיים לפחות שותף כללי אחד ושותף מוגבל אחד. השותפים הכלליים נושאים באחריות בלתי מוגבלת לחובות החברה ביחד ולחוד. לעומת זאת לשותפים המוגבלים חבות מוגבלת בהתאם להון שהשקיעו בחברה.
  5. שותפויות מוגבלות במניות- ישות זו יכולה להיווצר על ידי שותף כללי אחד או יותר ולפחות שלושה שותפים מוגבלים. שותפים כלליים נושאים באחריות בלתי מוגבלת לחובות החברה ביחד ולחוד. לעומת זאת לשותפים המוגבלים חבות מוגבלת בהתאם להון שהשקיעו בחברה.
  6. עוסק יחיד- אדם תושב קבע בצפון מקדוניה רשאי לעסוק בפעילות מסחרית בתוך המדינה כבעלים יחיד. לבעלים אחריות בלתי מוגבלת לחובות והתחייבויות העסק וישנה חובת רישום בפנקס המסחרי.

חוקי תמריצים בצפון מקדוניה

בצפון מקדוניה קיימות הטבות מס רבות, ושיעורי מס מהנמוכים בעולם. יתר על כן, ישנם מספר אזורים במדינה המספקים פטורים ממס הכנסה תאגידי, הכנסות מעבודה, מע"מ מכס ועוד למשך תקופה מסוימת. כך, משקיעים באזורי הכלכלה החופשית של צפון מקדוניה נהנים מפטורים כגון אלו המפורטים לעיל, לעיתים לכ-10 שנים. כמו כן, הם נהנים מפטורים על מס ערך מוסף עבור סחורות מיובאות, כמו גם מכס על ציוד ומכונות וישנן אפשרויות חכירה ארוכות טווח של עד 99 שנים בתעריפים מוזלים עבור קרקע באזורים הללו. בנוסף, המשקיעים עשויים להיות פטורים ממסי שירות, עמלות על היתרי בניית קרקע והמדינה אף מספקת חיבורים בחינם לרשתות גז טבעי, מים וביוב למשקיעים.  

הממשלה לעיתים תומכת בהשקעות הון עם תשואה של 10% בעלויות קניית מכונות חדשות, ציוד, מבנים או קרקעות. כמו כן, קיימים אזורי פיתוח טכנולוגי בצפון מקדוניה, ואלו הרשומים באזורים הללו זכאים לפטור ממס הכנסה למשך 10 שנים.

מדינות איתן לצפון מקדוניה יש אמנה למניעת כפל מס

אוסטריה

אסטוניה

הודו

מולדובה

ערב הסעודית

קטאר

אוקראינה

בולגריה

הולנד

מצרים

פולין

קרואטיה

אזרבייג'ן

בוסניה

הונגריה

מרוקו

פינלנד

רומניה

איחוד האמירויות

בלגיה

וייטנאם

נורבגיה

צ'כיה

רוסיה

איטליה

בלרוס

ישראל

סין

צרפת

שוודיה

איראן

בריטניה

לוקסמבורג

סלובניה

קוויט

שוויץ

אירלנד

גרמניה

לטביה

סלובקיה

קוסובו

תורכיה

אלבניה

דנמרק

ליטא

ספרד

קזחסטן

 

ליצירת קשר

שערי מטבע

מדינות נוספות

מאמרים פופולאריים

להתייעצות עם מומחה במסים