ישראל – אנגווילה אמנת מס

ישראל - אנגווילה אמנת מס

ישראל – אנגווילה אמנת מס

רקע כללי ופוליטי על אנגווילה

אנגווילה היא טריטוריה בריטית הנמצאת על אי קטן בים הקריבי. אנגווילה ממוקמת מזרחית לאיי פורטו ריקו ואיי הבתולה, צפונית לאי סנט מרטן.
והאי נחשב מקלט מס ידוע שכן אין בו מיסים. שטחו של האי הוא 91 קמ"ר ומתגוררים בו כ-15 אלף תושבים. השלטון באי הוא דמוקרטיה ייצוגית עצמאית ויציבה ברשות מושל, הנמצאת תחת המונרכיה החוקתית הבריטית. עיר הבירה היא הוואלי (The valley), השפה הרשמית היא אנגלית והמטבע המקומי הוא דולר מזרח קריבי (XCD).
דולר אמריקאי (USD) הינו גם מטבע מקובל בפעילות עסקית במדינה.

כלכלת אנגווילה

כצפוי, עקב היקף האוכלוסייה המצומצם והעדר משאבים טבעיים, הכלכלה המקומית קטנה ומתבססת על מספר קטן של מגזרים. ענפים אלו הם תיירות, דיג לובסטרים ותעשיית בניית הסירות.
המגזר המשמעותי ביותר באנגווילה הוא מגזר השירותים הפיננסים והבנקאות המפותחים.
 בשילוב עם חוקי המס הנוחים הפכה אנגווילה ליעד מועדף לחברות אופשור (offshore) ולאחד ממקלטי המס הבולטים והגדולים בקריביים.

משטר המס באנגווילה

מיסוי חברות באנגווילה:

אנגווילה היא תחום שיפוט ללא מס. אין מס חברות, מס רווחי הון, ניכוי מס במקור או כל מיסוי ישיר אחר על חברות וישויות עסקיות הן מקומיות והן זרות. התושבים והנהלת האי גאים מאוד בכך ואינם מקבלים את הביקורת הבינלאומית על מקלטי מס. בשיחה האחרונה של נמרוד ירון עם סטיב גרליק, מנכ"ל החברה הכלכלית של האי, הסביר המנכ"ל שלראייתם של תושבי האי, כל מדינה יכולה לבחור כיצד היא מפיקה את הכנסותיה. בנוסף הסביר גרליק שהמטרה העיקרית של מקלטי מס איננה הפחתת מסים לא ראויה אלא דרך לסייע לפעילות עסקית בין מדינות.
כדוגמה ניתנה פעילות עסקית בין סינגפור לבין סין; תושבי סינגפור אינם רשאים להשקיע בחברות סיניות, אך אלפים מהם עושים זאת באמצעות נאמנויות וחברות שמקום מושבן הוא באנגווילה.

מיסוי יחידים:

מיסוי על הכנסה ליחידים אינו קיים באנגווילה.

מיסים נוספים:

גם מע"מ או מס על פעילות עסקית אינו קיים. אין מס עושר, מס ירושה או מס עזבון.

המערכת הבנקאית באנגווילה ידועה בשמירה על חשאיות רבה של לקוחותיה ומגובה בחקיקה מקומית. למעשה החוק המקומי אוסר על חשיפת מידע פיננסי ללא הסכמה ישירה של בעל החשבון. כמו כן, אנגווילה אינה חתומה על הסכמי העברת מידע מול מדינות אחרות. באנגווילה אין רגולציה ופיקוח כמעט על פעילות עסקית והעברות כספים.

 חברות זרות אינן נדרשות להעביר דו"חות כספיים. יתרה מכך, מידע על בעלי שליטה ודירקטורים בחברות אינו מועבר לרשויות ואינו נגיש לציבור אלא נשאר חסוי בידי סוכן מקומי.

אנגווילה אינה חתומה על אמנות למניעת כפל מס ואיננה מתכוונת לחתום על אמנות.

פעילות עסקית באנגווילה

מבני שליטה עיקריים של גופים עסקיים במדינה:

חברות בע"מ (LLC), שותפויות, חברות עסקיות בינלאומיות (IBC) ונאמנויות (Trusts).

בעלי תפקידים:

אין חובה במינוי מזכיר חברה זר או מקומי. אין חובה במינוי דירקטור מקומי. ישנה חובה למינוי דירקטור זר אחד לפחות אשר יכול להיות יחיד ו/או חברה. לחברה מחויב להיות בעל מניות רשום אחד לפחות, יחיד ו/או חברה. משרדנו מסייע לאנשי עסקים שמבצעים עסקים באנגווילה להנות מהטבות אמנות למניעת כפל מס. זאת למרות שבין ישראל ואנגווילה אין אמנה לכפל מס.

שינויי חקיקה באנגווילה

באנגווילה צפויים לחול בזמן הקרוב שינויי חקיקה אשר יאחדו את הרגולציה על נאמנויות עם הרגולציה על חברות. מסיבה זו – נמליץ למי שמעוניין לבצע פעילות עסקית באנגווילה לפנות לחברה אשר מורשית להקים נאמנויות, מכיוון שחברות שכאלה תוכלנה לבצע כל סוג של פעילות לאור החקיקה החדשה.

ליצירת קשר

שערי מטבע

מדינות נוספות

מאמרים פופולאריים

להתייעצות עם מומחה במסים