ישראל – ערב הסעודית אמנת מס

תמונת-נוף-של-ערב-הסעודית

ישראל – ערב הסעודית אמנת מס

היבטי מס סעודיה (ערב הסעודית) – ישראל

הממלכה הערבית הסעודית, המוכרת בשמה בישראל כסעודיה, היא תאוקרטיה אסלאמית הנשלטת על ידי מונרכיה וחולשת על השטח הגדול ביותר בחצי האי ערב.

בירתה היא ריאד, השפה המדוברת בה היא ערבית והמטבע המקומי הוא ריאל סעודי (SAR).
במאמר זה נסביר על המס בסעודיה, ואפשרויות עסקיות הנובעות מהפשרת היחסים ומהמיסוי בערב הסעודית.

סעודיה היא המדינה העשירה ביותר בעולם המוסלמי סוני והיא בעלת כוח והשפעה רבה בעולם הערבי כולו. לערב הסעודית יחסים קרובים עם ארצות הברית והיא נחשבת לבת ברית משמעותית שלה.

על אף שערב הסעודית מתנהלת על פי חוקי הדת, בעשור האחרון נושבות רוחות של שינוי ומודרניזציה.
מלבד הקשר ההדוק עם המערב, גם בתוך חלות תמורות ומיושמים עקרונות של ליברליזם וחירות הפרט. את התהליך מוביל יורש העצר מוחמד בן סלמאן, אשר מחזיק הלכה למעשה בשלטון.

משטר מס בערב הסעודית

ערב הסעודית לא מטילה כלל מס הכנסה על יחידים ובפרט על שכר עבודה (אם כי בעקבות מגפת הקורונה הממלכה שוקלת לשנות את צעדיה בעניין). תושב זר המרוויח שכר עבודה ממקור סעודי ימוסה לפי שיטת ניכוי במקור.

ניכוי המס במקור בסעודיה ככלל (לתושבי מדינות שאינן חתומות על אמנה למניעת כפל מס) הוא בשיעורים הבאים: דיבידנדים – 5%, ריבית – 5% ותמלוגים – 15%.

ניכוי מס במקור על פעילות עסקית עומד פעמים רבות על 5%.

בניגוד למיסוי על יחידים, סעודיה מטילה מס הכנסה על חברות זרות ומקומיות. ערב הסעודית מטילה מס הכנסה במספר מקרים ספציפיים: חברות שחלק ממניותיהן מוחזקות על ידי יחידים הפועלים בתחום הנפט, תושב זר הפועל בערב הסעודית, תושב הזר הפועל באמצעות מוסד קבע, תושב זר שיש לו הכנסות אחרות בתוך ערב הסעודית שכן כפופות למס הכנסה, אדם הפועל בתחום הגז הטבעי ואדם הפועל בתחום הנפט והפחמן. שיעור מס החברות הסעודי הוא 20%, באם מדובר בחברה, המס יוטל באופן יחסי אם חלק מבעלי החברה הם סעודים וחלק לא.
חשוב לציין, כי בשני מקרים מיוחדים שיעור המס יהיה גבוה יותר משיעור מה הרגיל. במקרה של חברה בתחום ייצור הנפט והפחמן שיעור מס החברות הוא גבוה יותר ונע בין 50% ל-85%, ובמקרה של אדם העוסק בתחום הגז הטבעי, בסיס המס הנוגע לתחום הגז יהיה בנפרד מבסיס המס משאר הכנסותיו. לעומת אנשים שאינם אזרחי המדינה, על משקיעים וחברות סעודיות לא מוטל מס הכנסה אלא מס "ZAKAT" שהוא מס אסלאמי בשיעור של 2.5%.

המע"מ בערב הסעודית עומד על 5. רוצה לקבל עוד מידע על מיסוי בערב הסעודית? משרדנו מתמחה במתן שירוץ ייעוץ מס בין לאומי.

רשימת המדינות עמן ערב הסעודית חתומה על אמנה למניעת כפל מס:

אלבניהאלג'יריהאוסטריהאזרבייג'ן
בנגלדשבלארוסבולגריהסין
קפריסיןצ'כיהמצריםאתיופיה
צרפתגאורגיהיווןהונג קונג
הונגריההודואירלנדאיטליה
יפןירדןקזחסטןקירגיזסטן
לוקסמבורגמקדוניהמלזיהמלטה
מקסיקוהולנדפקיסטןפולין
פורטוגלרומניהרוסיהסינגפור
דרום אפריקהדרום קוריאהספרדשבדיה
טג'יקיסטןטוניסיהתורכיהטורקמניסטן
אוקראינהאיחוד האמירויותבריטניהאוזבקיסטן
ונצואלהוייטנאםסוריה 

 

ליצירת קשר

שערי מטבע

מדינות נוספות

מאמרים פופולאריים

להתייעצות עם מומחה במסים