מס על תביעה משפטית

מס על תביעה משפטית

מס על תביעה משפטית

תביעה משפטית - היבטי מס

לכל תביעה משפטית, בין אם תוצאתה זכיה או הפסד יש השלכות מס. הליכים משפטיים ננקטים לעתים קרובות ללא תכנון מס, דבר שעלול להוביל לפער משמעותי בין סכום הזכייה לסכום שיתקבל נטו לאחר תשלום המס. כדאי לתכנן את המס לפני קבלת פסק הדין.

חשיבות ניסוח סיווג ההכנסה והמס

חשוב לשים לב להשלכות המס אשר עשויות ליצור הבדל של עשרות אחוזים בחיוב המס. תכנון נכון של המס יוביל לפיצול נכון של כספי הזכייה בין ראשי הנזק וכיוצא בכך תשלום מס נמוך יותר.
גם במקרה של הפסד בתביעה, יש חשיבות לסיווג הסכומים המשולמים, כך שיקוזזו מהכנסה פירותית או הונית, לפי העניין.

קביעת סכום מס ההכנסה שיוטל על זכייה בהליך משפטי עשוי להיות תלוי בטיעוני הצדדים או בניסוחו של הסכם הפשרה ביניהם.

קטגוריות מסוימות של סכום זכיה עשויות לא להוות הכנסה או להיות הכנסה פטורה ככל שמדייקים בתכנון מס מראש, כך למשל פיצוי בגין עוגמת נפש ופיצוי בגין הטרדה מינית לא מהווים הכנסה ולכן לא חייבים במס הכנסה.

כך גם לדוגמה פיצוי בעבור נזק לציוד אשר גבוה מערכו, ולכן כאשר מנסחים את כתב התביעה או הפשרה יש אפשרות להגדיל את הנטו שיישאר מהפיצוי.

הכלל הבסיסי נקבע בפסק דין ש.ל גורדון ולפיו דין הפיצוי הוא כדין הפרצה שאותה הוא בא למלא. זהו הכלל הבסיסי, ההגיוני אך כפי שנראה הוא לא תמיד פשוט ליישום. 

מע"מ על כספי תביעה

סכום הפיצוי בתביעה בין גופים המוגדרים כעסקיים יכול להיות מחויב במע״מ, שכן בעת קבלת סכום הפיצוי על העסק להוציא חשבונית ולשלם מע״מ.

בפסיקת בית המשפט העליון נקבע כי סכומי תביעה כוללים מע״מ. קיימת אם כן חשיבות גבוהה לציון סכום המע״מ בכתב התביעה ובהסכם הפשרה (ככל שנחתם) בכדי למנוע הקטנה מיותרת של סכום הזכיה נטו.

סעיף 7 לחוק מע"מ המגדיר מהו מחיר העסקה קובע שהמחיר כולל הוצאות שהיו בביצוע העסקה ואשר על הקונה להחזירן, לרבות פיצויים בשל הפרת הסכם כאשר אין ביטול עסקה. למרות זאת, יש מקרים שבהם הפיצוי נובע מראשי נזק שאינם חייבים במע"מ או במס הכנסה ולכן יש לבדוק כל פיצוי בנפרד בהתאם לכלל שדין הפיצוי כדין הפרצה שאותה הוא בא למלא.

ניכוי מס במקור

הזוכה בתביעה יידרש בד"כ להמציא לצד המשלם אישור על ניכוי מס במקור מרשות המסים ובו מצוין שיעור המס אותו עליו לנכות במקור.

תכנון נכון של ההליכים יסייע גם בהשגת אישור זה. משרדנו מנהל משא ומתן מול פקידי השומה על מנת להקטין סכומי ניכוי במקור במקרים שכאלה.

סיווג הפסד בתביעה לצרכי מס

גם במקרה של הפסד בתביעה יש חשיבות עליונה לסיווג ההפסד, בין אם פירותי או הוני, מול מה ניתן.

משרדנו הכולל צוות של רואי חשבון, יועצי מס, כלכלנים ועורכי דין מתכנן מס בכל שלב של ההליך המשפטי על מנת להביא לחסכון מס, ומנחה לעניין הסוגיות הנוספות הרלבנטיות המתוארות.

משרדנו מלווה משרדי עורכי דין רבים ומספק ייעוץ ראשוני ללא עלות בנוגע לקיום סוגיות מס בהליכים משפטיים שמנוהלים על ידם.

ליצירת קשר

מאמרים אחרונים

עולה חדש – הטבות מס

עולה חדש – הטבות מס

הטבות מס ופטורים לעולים חדשים בישראל מדינת ישראל מעודדת עלייה ומעניקה שורה רחבה של פטורים

מאמרים חמים

להתייעצות עם מומחה במסים