אופציות לעובדים 409A

אופציות לעובדים 409A

אופציות לעובדים 409A

אופציות לעובדים 409A - תקנות מס אמריקאיות

תקנות מס אמריקאיות | אופציות | מיסוי אמריקאי | 409A

409A היא תקנת מס אמריקאית אשר נועדה לוודא שחלוקה של אופציות בחברות אמריקאיות, נעשית במחיר הוגן. מחיר הנסמך על הערכת שווי של כלכלן מוסמך. מילוי הדרישות להערכת שווי על-פי תקנה 409A לקוד האמריקאי, אינו החלק המסעיר ביותר בתפקידו של מנכ"ל חברה, אולם מדובר בפעולה קריטית להצלחתה ארוכת הטווח של החברה. כאן, נסביר מהי הערכת שווי לפי תקנה 409A, באיזה תדירות יהיה עלייך לעבור את התהליך ועוד. 

טופס 409A קובע את "שווי השוק ההוגן" של מניות החברה

ראשית, חשוב להבדיל בין הערכת שווי על-פי תקנה 409A לבין הערכת שווי שמתבצעת בסבב גיוס ע"י משקיעים. משתמשים ב-409A על מנת לקבוע את "שווי השוק ההוגן" (FAIR MARKET VALUE-FMV) של מניה רגילה של חברה. ההערכה מבוצעת באמצעות חוות דעת כתובה של כלכלן הקובעת את הערכת השווי של החברה. מהערכת זו נגזר המחיר הקבוע מראש ("מחיר הרכישה" או STRIKE PRICE) של אופציות החברה. אופציות המונפקות עבור עובדים, יועצים וכל מי שמקבל מניות רגילות של החברה.

ההערכה לפי 409A היא לפעמים (אבל לא תמיד) שונה מהערכת שווי אחרי השקעה (POST MONEY) המבוססת על כמה משקיעים שילמו על החזקות בחברה בזמן סבב גיוס. משקיעים מקבלים לפעמים מניות בכורה ומכאן הערכה "אחרי הכסף" על המחיר של מניית בכורה, בזמן ש-409A מבוססת על הערכת שווי מניות רגילות. למניות בכורה יש תכונות שגורמות להן להיות שוות ערך יותר ממניות רגילות.

הערכות 409A מפוקחות ע"י ה-IRS. על מנת להנות מ-Safe Harbor (הגנה מחשיפות של ה-IRS), הערכות אלה צריכות להתבצע פעם בשנה או בכל מקרה של אירוע פיננסי, כמו גיוס או השקעה.
כמו בכל שינוי בהון, חשוב להעזר באיש מקצוע דוגמת רו"ח, יועץ מס או עו"ד המכירים את כללי השוק האמריקאי והישראלי ואת החקיקה בשתי המדינות. 

הקלת SAFE HARBOR –  מיסוי אמריקאי 

הקלת SAFE HARBOR של 409A עשויות להגן מפני עונשים וקנסות של ה-IRS. חברות מבצעות הערכות שווי עצמאיות על מנת לקבוע את "שווי השוק ההוגן" שלהן, בשלבים מוקדמים מאוד של קיומן. עם הזמן, הערכות שווי כאלה נעשות יותר קשות, דורשות יותר מומחיות ולוקחות יותר זמן. משרד המתמחה בהערכת שווי, המבצע הערכות שווי עצמאיות יכול לעזור לוודא עמידה בתנאי תקנה 409A. כך ניתן למנוע ממחזיקי מניות רגילות של החברה תשלומי קנסות ל-IRS שניתן להימנע מהן בעזרת תכנון נכון.

אם ה-IRS קובע שהערכת השווי שנעשתה לטובת 409A אינה תואמת את השווי הריאלי, ולכן האופציות הונפקו במחיר שאינו תואם את "שווי השוק ההוגן", מחזיקי האופציות חשופים לסנקציות ועונשים. על כן, חשוב לבצע את הבדיקות הנדרשות עוד לפני שלב חלוקת האופציות.

אם העובדים מקבלים אופציות שאינן מתומחרות כראוי, הם עלולים להיות ממוסים על האופציות האלו באופן מיידי. לחלופין, הם עשויים לקבל קנס על סך 20% מערך האופציה שהם מחזיקים. ישנם תשלומים עונשיים נוספים שהם עשויים להיות חשופים אליהם.

השפעה אפשרית על ישראל תהיה במקרה בו חברה אמריקאית מעניקה אופציות לעובד ישראלי/ עובד רילוקיישן, או לחילופין חברה ישראלית שמעניקה אופציות לעובד (ישראלי) שהוא אזרח אמריקאי.

אמנם בישראל אין סעיף /טופס מקביל ל-409A אך מפקחים רבים ברשות המסים בארץ מכירים את הסעיף ולכן יכולים לעשות שימוש בהערכות השווי שבוצעו לצורך עמידה בתנאי הסעיף, כאשר ירצו לוודא שווי של עסקאות במניה. 

משרדנו מסייע לחברות ישראליות המעניקות אופציות למניות לבצע הערכות שווי העומדות בסעיף 409A. וכמו כן מסייעים בניהול השלכות המס הנוגעות להענקת האופציות בצד האמריקאי והישראלי.

לצורך בחינת הצורך בעמידה בתנאי הסעיף ותמחור טיפול, אנא פנו אלינו ושלחו הסבר קצר על החברה ועל הסטראקצ'ר (ככל ויש יותר מחברה אחת במבנה האחזקות), תקנון חברה, טבלת בעלי מניות (Cap Table) והסבר על תושבות ואזרחות כל אחד מהצדדים (עובדים וחברות). 

למידע נוסף בתחומי מס בארה״ב קראו כאן > 

ליצירת קשר

מאמרים אחרונים

עולה חדש – הטבות מס

עולה חדש – הטבות מס

הטבות מס ופטורים לעולים חדשים בישראל מדינת ישראל מעודדת עלייה ומעניקה שורה רחבה של פטורים

מאמרים חמים

להתייעצות עם מומחה במסים