Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

מס על ירושה מחו"ל

מס על ירושה מחו"ל

מס על ירושה מחו"ל

מס על ירושה מחו"ל - כל מה שצריך לדעת

העברת וקבלת נכסים או כספים במסגרת ירושה מחו"ל מעלה שאלות מורכבות בהיבטי מס ובנקאות.  בין השנים 1981 – 1949 חל בישראל מס עזבון ששיעורו נע בין 40% ל-70%, אולם החל משנת 1981 מס העיזבון בוטל וכעת לא קיים בישראל מס ירושה/עיזבון.

למרות שמשמשים רבות באותה משמעות, קיים הבדל פרוצדורלי בין מס עזבון למס ירושה. מס על ירושה מחו״ל חל על היורש לאחר שהירושה הגיעה אליו ואילו מס עזבון חל על נכסי העיזבון טרם הגעתם לידי היורש. המיסוי במס ירושה שונה עבור כל יורש בהתאם לקרבה שלו למוריש. לרוב, ככל שהקרבה בין המוריש ליורש גדולה יותר כך הנישום (היורש) ישלם פחות מס.

למרות שאין פורמלית מס ירושה בישראל, במקרים מסוימים רשות המיסים יכולה להטיל מס על השווי המלא של הירושה שהתקבלה. לדוגמה הטלת מס רווחי הון בעת מכירת הנכס, אם לא יבוצע הליך מוסדר וחוקי של החלטת מיסוי מול רשות המיסים. ביצוע הליך שכזה יכול למנוע הטלת מס על השווי הכולל של הירושה ובמקום להטיל מס על הרווח, למשל ממכירת נכס הירושה.

בשנים האחרונות גוברים הקולות הקוראים להכניס את מס על ירושה מחו״ל לשיטת המיסוי הישראלית, בין היתר בשל הביקורות על ירושות שיוצרות אי שוויון ואינן חלק ממנגנון השוק החופשי. תומכי החזרת מס ירושה/ עזבון מאמינים שהוא כלי לצמצום הפערים בחברה והגדלת קופת המדינה באופן תואם לסטנדרטים בינלאומיים.

מימוש ירושה – האתגרים

מימוש ירושה הוא תהליך סבוך אשר כולל אתגרים וסיכונים רבים. ישנם מספר נושאים שצריך לשקול לפי שמתחילים בהליך.

ראשית, מומלץ לבחון את היבטי ההתקשרות מול הבנקים. עלויות העברות הכספים, התלבטות לגבי הצורך בפתיחת חשבון בחו"ל לצורך העברת הכספים, אישורי KYC (know your clients) ועוד.

בנוסף, יש לבחון מהו המועד שבו כדאי לממש את הירושה ובאיזה סדר הכי משתלם לממש את הנכסים של העיזבון. לעתים להחלטות אלה תהיה השפעה מכרעת על קיזוז ההפסדים או על הרשות שבה יגבה המס.  

כמו כן, גם למיקום מימוש הנכסים יש השפעה משמעותית. יש לבחון את אלטרנטיבת מימוש הנכסים במדינת הפטירה של המוריש אל מול מימושם במדינת התושבות של היורש.  כאשר מדובר בנדל"ן כמובן שהשאלה איננה רלוונטית, אולם בנכסים כמו מניות או ניירות ערך שונים, לפעמים קיימת אפשרות לבחור. דרך אחת היא למכור את ניירות הערך במדינת המקור, ואפשרות אחרת היא להעביר את ניירות הערך באמצעות המסלקה הבורסאית לחשבון בארץ ורק אז למכור את הניירות. לכל דרך פעולה יכולה להיות תוצאה שונה מבחינת מיסוי.

יכול להיות שמימוש ירושה במדינה מחוץ לגבולות ישראל תהיה כדאית יותר מבחינת מיסוי מאשר מימוש הירושה בישראל. מצב כזה ידרוש כמובן שרשרת הליכים שיאפשרו חוקית את המימוש ויימנעו פעולות מצד הרשויות שעלולות לפגוע במימוש הירושה.

ניהול כולל של הליך מימוש ירושה והקטנת תשלומי מס

משרדנו בעל ניסיון בליווי הליכי מימוש ירושה או עזבון במדינות רבות תוך הקטנת תשלום מס במידה וקיים. כפועל יוצא, משרדנו בקיא ושולט בהליכים הייחודיים למימוש ירושה במדינות השונות ואת דרכי הפעולה אל מול הרשויות השונות בנושא זה.

השירות אשר אנו מעניקים ללקוח מותאם אישית בהתחשב בנסיבות המיוחדות של המקרה, אולם קיימת דרך טיפול המיושמת כלפי כל לקוח הפונה אלינו בסוגיה זו. אנחנו לא עוזבים אתכם עד שהכסף לא נמצא בחשבון הבנק שלכם, אחרי החיסכון המקסימלי האפשרי מבחינת מס ועמלות בנק.

שלב ראשון: תכנון ההליך והחבות במס על הירושה מחו״ל

  1. בדיקות רקע: בודקים את נסיבות התיק כדי לקבוע מהם ההליכים שצריכים להתנהל, מהם הסיכונים בתיק ומהן העלויות בארץ ובחו"ל.
  2. בדיקת ההליכים המשפטיים שאמורים להתנהל במדינת מקור הירושה. (מינוי מנהל עזבון כדין, דיווחים לרשויות, הערכות שווי נכסים, בדיקת המס שצריך להיות משולם בחו"ל אם בכלל וכו'). בדיקות אלו מבוצעות בסיוע אנשי מקצוע במדינות היעד.
  3. בניית אסטרטגיה מסודרת למימוש העיזבון והעברת הירושה ליורשים בישראל בצורה המשתלמת ביותר מבחינת מיסוי. כמובן תוך התייחסות לסוגיות משפטיות בארץ ובחו"ל ולסוגיות הקשורות לבנקאות ורגולציה.

שלב שני: יישום

  1. מימוש ירושות הוא תהליך ארוך שצריך להיות מנוהל באופן מוקפד. משרדנו ממנה מנהל תיק במשרד שאחראי על יישום האסטרטגיה וקישור בין כל הגורמים. לפעמים מנהל התיק יהיה עובד המשרד אשר גר במדינת היעד או דובר השפה המקומית (במשרדנו אנשי צוות שכירים אשר גרים בגרמניה, ארגנטינה, ארה"ב).
  2. קישור לאנשי מקצוע (רו"ח / עו"ד / שמאים / מתווכים) במדינות היעד.
  3. ניהול הקשר בין כל היורשים הרלוונטיים.
  4. ביצוע הליכים מול רשות המסים במדינת התושבות של המוריש ומול רשות המסים בישראל. זאת על מנת להגיע לחסכון מקסימלי במס תוך עמידה בדרישות החוק במדינות המעורבות בתיק הירושה.
  5. סיוע בהעברת הכספים (הליכי KYC, בנקאות וכו') ליורשים ומתן הנחיות לצורך דיווח עתידי ככל שיש צורך.

חשיבות תכנון מס בקבלת ירושה מחו״ל

עד כה הראינו שקיימת חשיבות רבה לתכנון מס מיטבי כדי להימנע ממיסוי מוגזם על כל שווי נכס הירושה. להלן נדגים מבחינה מספרית כיצד היעדר תכנון מס יכול לבוא לידי ביטוי.

תכנון מס מיטבי של ירושה של נכס בחו"ל בסכום של 900,000 דולר שלאחר מספר שנים נמכר ב-1,000,000 דולר, יחייב את הנישום בגין רווח של 100,000 בלבד. ללא תכנון מס מיטבי, המס שיהיה על הנישום לשלם יתבסס על רווח של 1,000,000 (!). כלומר – ללא תכנון מס המס שעל הנישום לשלם במקרה זה יכול להיות 250,000$ במקום 25,000$. מכאן ברורה חשיבותו של תכנון מס מיטבי. חלק זה בתכנון המס נקרא STEP-UP ועל מנת להשיגו צריך לפנות לחטיבה המקצועית בהנהלת רשות המסים לשם השגת אישור מס מקדמי.

 לקריאה נוספת על הליך זה לחצו כאן.

מס ירושה – השוואה עולמית

קיימות מדינות שאימצו אל מודל המיסוי שלהן את מס הירושה. בין המדינות ניתן למנות את בריטניה, שם מוטל מס ירושה על סך של עד 40% משיעור הנכס. בארצות הברית מס הירושה עומד על סך של עד 40% (מחושב לפי מדרגות מס פרוגרסיביות על סמך שווי הנכס). נציין כי כאשר דונלד טראמפ כיהן כנשיא ארה"ב, הצהיר כי בכוונתו לבטל את מס הירושה. בגרמניה מס הירושה עומד על עד 30% וביפן המס הוא עד 55%. בתחתית הרשימה של המדינות שמטילות מס ירושה כלשהו נמצאות קרואטיה עם מס ירושה של עד 5% ואיטליה עם מס ירושה של עד 4%.

היבט נוסף הקשור למיסוי ירושות הוא מדיניות כפויה בניהול ירושות אשר מתקיימת במדינות מסוימות. לפי חוקי/ הסדרי ירושה מסוימים, חלות הגבלות על אופן חלוקת העיזבון ואף דרישות להעברת הירושה לקרובי משפחה. כך למשל, לפי חוק הירושה הספרדי שחל בפריסה ארצית, קובע שאם המנוח היה נשוי בעת פטירתו, 50% מהירושה תעבור לבן זוג המנוח והשאר יתחלק לפי שורת כללים. יש לציין שבכל הנוגע לספרד, קיימים כללי ירושה נוספים המשתנים בין הקהילות האוטונומיות בה.

כאמור, נכון לעכשיו אין מס ירושה בישראל. אך בהחלט ייתכן כי מס שכזה יוטל בשנים הקרובות בין היתר בשל העובדה שבמבט השוואתי, במרבית מדינות ה-OECD מוטל מס ירושה, וכן בעקבות השאיפה של המדינה להקטין את גרעונה.

משרדנו בעל קשרים ענפים עם רואי חשבון ועורכי דין בכל רחבי העולם. אותם אנשי מקצוע מסייעים למשרד בבחינת המקרים השונים וזאת כדי להבין היטב את המצב החוקי במדינת המקור וכדי להבין מהי דרך הפעולה האולטימטיבית לחיסכון במס. ניתן לקיים שיחת טלפון בהתראה קצרה עם מומחה מס ממשרדנו.

מאמרים נוספים בנושא מס על ירושה מחו״לֹ:

ליצירת קשר

תחומי התמחות

תכנון מס

תכנון מס

ליווי חברות ויחידים בתחום תכנון מס: ייעוץ מס מקצועי באשר לאופן ההתאגדות הנכון, כמו גם

חוק עידוד השקעות הון

חוק עידוד השקעות – מהו? ומהן ההטבות מכוחו? חוק עידוד השקעות הון, תשי"ט-1959 עבר תיקונים רבים

חוות דעת

חוות דעת

חוות דעת בכל תחומי המס: תושבות, סיווג הכנסות וחבות מס במקרים מיוחדים, מיסוי בינלאומי חוות

מיסוי קריפטו

מיסוי קריפטו

מיסוי קריפטו מיסוי קריפטו, מיסוי הכנסה ממטבעות וירטואליים והפקדת כספים שמקורם בביטקוין קצת על קריפטו

להתייעצות עם מומחה במסים